23 Wtorek, 23 kwietnia 2024 Jerzy, Wojciech
Pogoda

Pamięć o powstańcach 1863 roku

wtorek, 17 lutego 2015
Kliknięcie otwiera galerię

17 lutego w Miechowie odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę miechowską – jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń powstania styczniowego. Organizatorami obchodów rocznicowych  był samorząd gminy Miechów i powiatu miechowskiego. Uroczystości zainaugurowała msza święta sprawowana w kościele św. Barbary na miechowskim cmentarzu. W wygłoszonej homilii ks. Paweł Staroszczyk przywoływał  pamięć bohaterów powstania styczniowego, stawiając ich za wzór współczesnym obywatelom.

W hołdzie poległym, przy mogile powstańców z 1863 roku burmistrz Dariusz Marczewski wraz przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Czekajem i wicestarostą miechowskim Jerzym Pułką złożyli kwiaty, tam też salwę honorową oddał oddział Żuawów Śmierci.

Następnie kolumna pocztów sztandarowych, prowadzona przez  Władysława Mastrzykowskiego oraz Orkiestrę  Dętą „Sygnał” przemaszerowała szlakiem powstańców – ulicą Józefa Piłsudskiego do Rynku. Przy Pomniku z Orłem Robert Osiński - dowódca Żuawów Śmierci odczytał Apel Poległych. Po oddaniu salwy armatniej, kwiaty złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, szkół i kombatantów.  Dalsza cześć uroczystości odbyła się w Domu Kultury, gdzie prelekcję na temat bitwy miechowskiej wygłosił regionalista, historyk  - Stanisław Piwowarski.

Na zakończenie uroczystości burmistrz wraz z wicestarostą wręczyli nagrody zwycięzcom przeprowadzonych wcześniej konkursów związanych z rocznicą bitwy miechowskiej.

W miechowskich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu gminy Miechów i powiatu miechowskiego, parlamentarzyści – posłowie na sejm RP: Lidia Gądek i  Ireneusz Raś oraz Adam Domagała radny sejmiku województwa małopolskiego.
Już po raz siódmy na okoliczność organizowanych obchodów bitwy miechowskiej, w Miechowie gościł  pułk Żuawów Śmierci. Oddział utworzony został przez miłośników historii z Zespołu Szkół Technicznych w Busku na wzór historycznego oddziału Franciszka Rochebruna z czasów powstania styczniowego, który również brał udział w bitwie miechowskiej.

152. rocznica Bitwy Miechowskiej












Podziel się:


na górę