03 Piątek, 3 grudnia 2021 Franciszek, Hilary, Ksawery
Pogoda

Wystawa BARWY MAŁOPOLSKI dla Jana Pawła II

„BARWY MAŁOPOLSKI” DLA JANA PAWŁA II

Wystawę „Barwy Małopolski” dla Jana Pawła II przygotowało Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”, samorządowa instytucja kultury Gminy Miechów. Jest to wyraz naszego hołdu dla wielkiego Polaka z Małopolski, który był i jest największym autorytetem przełomu XX i XXI wieku. 

Ekspozycja ma długą i ciekawą historię albowiem zaprezentowana została już w 14 różnych miastach Polski oraz we Włoszech. Po raz pierwszy, udostępniona została zwiedzającym w podziemiach Kopalni „Wieliczka” w piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II w Wielki Piątek 2010. W 2011 R. w czasie beatyfikacji Jana Pawła II wystawę można było oglądać we Włoszech w bardzo starym i zabytkowym mieście Acuto, położonym wysoko w górach nieopodal szlaku, który przemierzał Jan Paweł II. Z Acuto wystawa powędrowała do Serrone, a później do Boville Ernica.

2014 rok jest rokiem kanonizacji Wielkiego Małopolanina z Wadowic, który jeszcze jako Karol Wojtyła wielokrotnie odwiedzał miechowską bazylikę. W kontekście kanonizacji bł. Jana Pawła II wystawa nabiera szczególnego znaczenia, a jej druga wędrówka rozpoczęła się w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły u podnóża Wawelu. Następnie wystawa prezentowana była w Hebdowie w Galerii „Na Krużgankach” w zabytkowym ponorbertańskim  klasztorze, w którym obecnie działa Centrum Wiara i Kultura. Z Hebdowa wystawa powędrowała do Galerii „Zielona 13”, działającej w Klasztorze u Dominikanów w Łodzi. Swoje prace prezentują na wystawie profesjonalni artyści tworząc razem bardzo silną pięćdziesięciu siedmio osobową grupę, reprezentującą dziesięć krajów: Polskę, Austrię, Słowację, Ukrainę, Litwę, Rosję, Finlandię, Francję, Włochy i Kurdystan.  

Powodem do dumy dla Miechowa jest fakt, że to właśnie Miechów stał się ośrodkiem grupującym tak liczną rzeszę profesjonalnych artystów, różnych ośrodków kulturowych i tak barwnych twórczych postaw. To właśnie za przyczyną Ich pobytu w Miechowie, na międzynarodowych plenerach zrealizowana została wystawa zadedykowana Janowi Pawłowi II. Wystawie towarzyszy obszerny katalog obrazujący prezentowane prace i zawierający interesujące teksty, które można przeczytać w przeglądarce  internetowej: http://www.ujaksy.pl/dla-jana-pawla-ii/
 

na górę