03 Piątek, 3 grudnia 2021 Franciszek, Hilary, Ksawery
Pogoda

Wystawa „Polski gen wolności” w Miechowie

poniedziałek, 15 listopada 2021
Kliknięcie otwiera galerię

Na rynku w Miechowie do końca listopada można oglądać wystawę IPN „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość (1768-1918)”.

Miechów jest miejscem, które wyraźnie wpisuje się w tradycję walk o niepodległość. Tu 17 lutego 1863 r. doszło do tragicznej, przegranej przez Polaków bitwy powstania styczniowego, a w sierpniu 1914 r. dotarła do Miechowa 1. Kompania Kadrowa dowodzona przez komendanta Józefa Piłsudskiego. Te wydarzenia upamiętnia pomnik na miechowskim rynku, zwieńczony orłem wzbijającym się do lotu, u podnóża którego prezentuje się wystawa IPN.

Narracja na planszach frontowych (białych) uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość, począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano biogramy wybitnych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Znajdziemy tu m.in. Tadeusza Kościuszkę, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta i Józefa Piłsudskiego, ale też bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

Wystawa została udostępniona dla mieszkańców Gminy Miechów przez krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej,  partnerem IPN w tym przedsięwzięciu jest Urząd Gminy i Miasta w Miechowie.  

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Podziel się:


na górę