19 Piątek, 19 kwietnia 2024 Adolf, Leon, Tymon
Pogoda

Józef Piłsudski - Marszałek Polski

Józef Piłsudski

Józef Piłsudski, żołnierz, polityk, mąż stanu, naczelny wódz Armii Polskiej, naczelnik państwa

Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie, w ziemiańskiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych Józefa Wincentego i Marii z Billewiczów. Uczył się w I Gimnazjum Rządowym w Wilnie. Studiował medycynę na uniwersytecie w Wilnie.  

Za działalność konspiracyjną i spiskową został aresztowany  i zesłany na Syberię, skąd powrócił w 1892 roku. W 1893 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej i w krótkim czasie stał się jej czołowym przedstawicielem. 

Po wybuchu I wojny światowej organizował Oddziały Strzeleckie i Legiony Polskie w zaborze austriackim. Był dowódcą Pierwszej brygady Legionów, w latach 1914-1917 głównym Komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej. 

Aresztowany i osadzony w twierdzy w Magdeburgu, po uwolnieniu przyjechał do Warszawy i w listopadzie 1918 roku objął stanowisko Naczelnika Państwa. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był zwierzchnikiem polskich sił zbrojnych. W 1920 roku został Marszałkiem Polski. 

Po ogłoszeniu konstytucji marcowej, która w dużym stopniu ograniczała jego rolę odsunął się od polityki, zrzekł się piastowanych funkcji i osiadł w dworku w Sulejówku. W 1926 roku doprowadził do zamachu stanu, wskutek którego ponownie przejął władzę w Polsce. 

Był Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, ministrem spraw zagranicznych, przejściowo premierem. Twórca obozu Sanacji, w 1930 roku wskutek tzw. „wyborów brzeskich” przejął pełnię władzy w Polsce. 

Zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie. 

W dowód uznania dla jego działalności oraz wkładu w odzyskanie i umocnienie niepodległości społeczność miechowska reprezentowana przez samorządy Miechowa, Proszowic i 24 gmin wiejskich w kwietniu 1935 roku nadały mu  Honorowe Obywatelstwo Ziemi Miechowskiej.

na górę

Podziel się: