Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Wydarzenia A A A RSS pdf drukuj

Wernisaż wystawy ikon Pauliny Krajewskiej

piątek, 21 lutego 2020

Biuro Wystaw Artstycznych BWA "U Jaksy" w Miechowie zaprasza na wersnisaż wystawy ikon Pauliny Krajewskiej, który odbędzie się
21 lutego 2020 roku - Plac Kościuszki 3A.

Paulina Krajewska

Autorka ikon, malarka, ilustratorka. Urodzona i wykształcona w Krakowie, gdzie uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych, następnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Grafiki. Za ilustracje książkowe, „ Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”. Współtworzyła projekty okładek do książek ks. Andrzeja Muszali, jak np. „ Jak modlił się Jezus”, „Modlitwa w ciszy”.

O swoich ikonach wyznaje – „Zanim sięgnęłam do pisania ikon, przez kilka lat czytałam i rozważałam na osobistej modlitwie fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu. Tak naprawdę to miłość do Pisma Świętego doprowadziła mnie do ich tworzenia. Fascynacja osobą Chrystusa i głębokie przekonanie, że Jego słowo jest żywe, zaowocowały pierwszymi obrazami. Pytana o tajemnicę warsztatu, odpowiadam tradycyjna szkoła, lipowa deska pokryta lewkasem, farby ucierane własnoręcznie, modlitwa i cisza.

Tworzone przeze mnie ikony są niewielkie, miniaturowe. Świadomie zdecydowałam się na opowiadanie o Niepojętym i Wszechmogącym na małym formacie. Bóg objawia się także, jeśli nie przede wszystkim w tym co małe. Ja zapragnęłam opowiedzieć o tajemnicy wcielonego Słowa właśnie przez zastosowanie miniatur, oszczędność form i prostotę wyrazu. Mała, prosta forma, nie odstrasza formatem, jest bliska i ma również tę zaletę, że pozwala zaprosić odbiorcę do kontemplacji, tak aby mógł przybliżyć się do misterium zapisanym w swoim sercu.”

Prace Pauliny Krajewskiej znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Wystawy:
Muzeum Opactwa w Tyńcu, 2019
Klasztor o. Dominikanów, Warszawa, Służew, 2019
Katolicie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Warszawa, 2019
Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki”, 2019
Muzeum Ikon w Supraślu, 2019 - wystawa „Nowa Epifania Piękna”, 2019
Galeria 2 Światy, Kraków, 2019
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2018 - wystawa zbiorowa 2018
Mińsk, Białoruś 2018 - wystawa zbiorowa
Galeria „New Era Art” w Krakowie 2017
Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, 2017
Muzeum Narodowe we Lwowie - wystawa Międzynarodowych Twórców Ikon z Nowicy, Ukraina, Lwów 2017

Podziel się:

W tej kategorii: