24 Środa, 24 kwietnia 2024 Aleks, Grzegorz, Aleksander
Pogoda

Zespół Poklasztorny Bożogrobców z Bazyliką Grobu Bożego

Miechów otrzymał prawa miejskie już w 1290 roku. Tuż przy Rynku znajduje się zabytek klasy "0" - bazylika mniejsza. Kościół i klasztor ufundował w 1163 r. Jaksa z rodu Gryfitów. Bogata historia miasta, sięgająca swym rodowodem XII wieku, jest silnie związana z zakonem bożogrobców, dla których Miechów stanowił siedzibę przez niemal siedem wieków. Klasztor miechowski był pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie reprezentantem idei i kultu Grobu Bożego. Był nie tylko najstarszym i najznakomitszym, ale także najbogatszym ze wszystkich klasztorów tego zakonu w Europie. Szczególnego znaczenia nabrał po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców. Uważano go za centrum wszystkich placówek nie tylko w Polsce, ale we Francji, Hiszpanii, Neapolu, Anglii, na Węgrzech, w Czechach i innych krajach.

Obecnie instniejący kościół parafialny, który pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, stanowi typ trzynawowej i trójprzęsłowej bazyliki gotyckiej z dobrze zachowanymi fragmentami romańskimi z XIII stulecia. W drugiej połowie XVIII wieku, po wielkim pożarze całego Miechowa w 1745 roku, został on gruntowanie przebudowany w stylu późnobarokowym. Wyposażenie wnętrza posiadające przepiękną stylistykę późnego baroku i rokoka stanowi świadectwo niecodziennego gustu miechowskich bożogrobców. Twórcą wielkiego ołtarza ze sceną zmartwychwstania był snycerz krakowski Mikołaj, zaś dekoracje stiukowe, figuralne i ornamentalne w stylu rokokowym wykonał Wojciech Rojowski. Cała świątynia jest ozdobiona znakomitymi dziełami. Warto zobaczyć chociażby skarbiec kościelny z cennymi eksponatami z czasów świetności bożogrobców. Szczególnie unikalnym obiektem sakralnym jest Kaplica Grobu Bożego, będąca kopią oryginalnej kaplicy jerozolimskiej. W środku znajduje się Grób Chrystusa, który był zawsze nieodłącznym elementem kościołów wznoszonych przez bożogrobców.

Nobilitacją dla Miechowa i jego Świątyni jest wielki dar Ojca Świętego. 10 kwietnia 1998 roku Jan Paweł II nadał miechowskiemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Jan Paweł II sam, zanim zasiadł na Tronie Piotrowym, często odwiedzał na swym pielgrzymim szlaku Miechów i jego bazylikę.

To niezwykłe miejsce przemawia do nas przeszłością i wielkością minionych pokoleń pielgrzymów, wśród których byli nie tylko ludzie skromni, ale też królowie, biskupi i profesorowie. Relikwie Jaksy nie tracą nic ze swej wartości w nowej rzeczywistości XXI wieku. Mimo, że nie można ich zobaczyć, warto przybyć i poczuć ich moc, nasycić się atmosferą sanktuarium i pomodlić w ciszy, w murach, które są świadkami próśb i nadziei ludzkich od prawie 850 lat.

Źródło: Włodzimierz Barczyński

Aktualności i wydarzenia w naszej parafii: http://www.parafiamiechow.pl/

Więcej informacji:

Przeczytaj także:

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie - zdjęcia

na górę

Podziel się: