26 PiÄ…tek, 26 kwietnia 2024 Maria, Marcelina, Marzena
Pogoda

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

wtorek, 12 sierpnia 2014
Kliknięcie otwiera galerię

7 sierpnia ponad 500 piechurów i kawalerzystów uczestniczÄ…cych w Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w asyÅ›cie Orkiestry DÄ™tej „SygnaÅ‚” wkroczyÅ‚o do Miechowa. Jak co roku, z Krakowa do Kielc, maszeruje mÅ‚odzież ze ZwiÄ…zku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkóÅ‚ noszÄ…cych imiÄ™ PiÅ‚sudskiego, żoÅ‚nierze z jednostek dziedziczÄ…cych tradycje legionowe, funkcjonariusze Straży Granicznej, a także osoby, które chcÄ… zaprezentować swoje przywiÄ…zanie do tradycji niepodlegÅ‚oÅ›ciowej, pogÅ‚Ä™bić wiedzÄ™ historycznÄ… oraz sprawdzić swoje umiejÄ™tnoÅ›ci podczas zawodów marszowych.

Marsz w 2014 roku ma szczególny wymiar, ponieważ jest on gÅ‚ównym punktem obchodów 100. Rocznicy Legionowego Czynu NiepodlegÅ‚oÅ›ciowego. Towarzyszy mu wiele przedsiÄ™wzięć, majÄ…cych na celu oddanie hoÅ‚du żoÅ‚nierzom Kadrówki.
Uczestników marszu wspólnie powitali Dariusz Marczewski, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Marian Gamrat, Starosta Powiatu Miechowskiego, kierujÄ…c do uczestników okolicznoÅ›ciowe przemówienie. Po apelu zÅ‚ożono kwiaty przed Pomnikiem z OrÅ‚em. Warto zaznaczyć, że dwa dni wczeÅ›niej przed pomnikiem wieniec zÅ‚ożyÅ‚ Prezydent RP BronisÅ‚aw Komorowski.  

NastÄ™pnie, na budynku miechowskiej biblioteki, z inicjatywy ZarzÄ…du OddziaÅ‚u Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, zostaÅ‚a zamontowana tablica upamiÄ™tniajÄ…ca formowanie siÄ™ w Miechowie strzeleckich oddziaÅ‚ów Wojska Polskiego oraz utworzenie pierwszego na ziemiach polskich Komisariatu RzÄ…du Narodowego, Jej fundatorem jest BronisÅ‚aw Nowak z Krakowa, czÅ‚onek miechowskiego Towarzystwa PrzyjacióÅ‚ Sztuki. TablicÄ™ poÅ›wiÄ™cili ks. proboszcz MirosÅ‚aw Kaczmarczyk i ks. pÅ‚k Leonard Sadowski.

Na zakoÅ„czenie, już tradycyjnie, uczestnicy marszu przeszli do amfiteatru, gdzie czekaÅ‚a na nich gorÄ…ca grochówka przygotowana przez firmÄ™ ELPA, a nastÄ™pnie wysÅ‚uchali koncertu pieÅ›ni patriotycznych w wykonaniu Piotra Bożyka – również uczestnika Kadrówki.
 
Warto przypomnieć, iż 6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa PiÅ‚sudskiego wyruszyÅ‚a z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żoÅ‚nierze "Kadrówki" obalili sÅ‚upy graniczne paÅ„stw zaborczych w MichaÅ‚owicach i po wyzwoleniu z rÄ…k rosyjskich SÅ‚omnik, Miechowa, JÄ™drzejowa i ChÄ™cin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa byÅ‚a pierwszym od zakoÅ„czenia powstania styczniowego regularnym oddziaÅ‚em armii polskiej. DaÅ‚a ona poczÄ…tek Legionom Polskim, które swym wysiÅ‚kiem zbrojnym w latach I wojny Å›wiatowej przyczyniÅ‚y siÄ™ do odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci w 1918 roku. 

W 1924 roku dla uczczenia rocznicy wymarszu "Kadrówki" z inicjatywy byÅ‚ych legionistów ustanowiono Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. OdbywaÅ‚ siÄ™ on nieprzerwanie aż do 1939 roku i byÅ‚ najwiÄ™kszym tego typu przedsiÄ™wziÄ™ciem w Polsce. BraÅ‚a w nim udziaÅ‚ mÅ‚odzież zrzeszona w ZwiÄ…zku Strzeleckim oraz żoÅ‚nierze Wojska Polskiego. Do idei Marszu powróciÅ‚y Å›rodowiska niepodlegÅ‚oÅ›ciowe ziemi krakowskiej i kieleckiej w 1981 roku. Do 1989 roku Marsz byÅ‚ formÄ… demonstracji patriotycznej, silnie zwalczanÄ… przez wÅ‚adze komunistyczne. 

Po 1989 roku Marsz powróciÅ‚ do formuÅ‚y przedwojennej. Ma charakter sportowo-obronny i jego uczestnicy, pokonujÄ…c w dniach 6-12 sierpnia trasÄ™ z Krakowa przez MichaÅ‚owice, SÅ‚omniki, Miechów, WodzisÅ‚aw, JÄ™drzejów, Chojny nad NidÄ…, ChÄ™ciny, Szewce do Kielc, biorÄ… udziaÅ‚ w spotkaniach z uczestnikami walk o niepodlegÅ‚ość, zawodach z marszu na orientacjÄ™, zawodach strzeleckich, konkursach edukacyjnych, zajÄ™ciach kulturalno - oÅ›wiatowych. Z roku na rok Marsz gromadzi coraz wiÄ™kszÄ… grupÄ™ uczestników.

ŹródÅ‚o: www.kadrowka.pl

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 2014













Podziel siÄ™:


na górę