Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Podsumowanie solarnego projektu

czwartek, 20 kwietnia 2017

19 kwietnia w Niepołomicach odbyła się konferencja pn. „Oszczędzamy Energię i Chronimy Klimat dla przyszłych pokoleń”. Wydarzenie było podsumowaniem projektu pn. Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych".

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminy Miechów, a jednym z punktów spotkania był panel dyskusyjny dotyczący wsparcia finansowego w poprawie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz poprawy jakości życia mieszkańców, w którym brał udział Burmistrz -Dariusz Marczewski.

Projekt realizowany był od 2013 roku w ramach Międzygminnego Porozumienia, a jego liderem była gmina Niepołomice. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 85 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Szwajcarskiego –  64,51 %.

Wartość projektu w  gminie Miechów - 15 615 570,94  zł
Dofinansowanie z programu szwajcarskiego - 7 442 408,44 zł
Wkład własny - 4 414 447,50 zł
Udział beneficjentów - 3 127 441,00 zł
Odzyskany podatek Vat - 631 274,00 zł

W ramach przedsięwzięcia 747 gospodarstw domowych zostało wyposażonych w panele słoneczne. Zestawy kolektorów słonecznych zamontowano również na 6 budynkach użyteczności publicznej na terenie Miechowa.

Gruntownej termomodernizacji został poddany budynek Urzędu Gminy i Miasta. Wyposażono go w panele z ogniwami fotowoltaicznymi do produkcji prądu, zamontowano oświetlenie ledowe oraz zmodernizowano kotłownię z węglowej na gazową.

Przeprowadzono również termomodernizację Szkoły Podstawowej Nr 1 obejmującą między innymi docieplenie budynku, wymianę części stolarki okiennej oraz zamontowano oświetlenie typu LED. W miejscowej krytej pływalni zainstalowano pompę ciepła o mocy 140 kW oraz fotowoltaikę o mocy 40 kWp. W części miasta wymieniono również oświetlenie uliczne na ledowe.

Projekt „solarny” w Gminie Miechów zostanie podsumowany w ramach zaplanowanego podczas Dni Miechowa - „Ekopikniku”.

Konferencja Klimatyczna - Niepołomice
Podziel się:

W tej kategorii: