28 Niedziela, 28 kwietnia 2024 Waleria, Ludwik, Paweł
Pogoda

NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ

niedziela, 13 lipca 2014

W niedzielę 13 lipca b.r. o godz. 18.00 w „Dworze w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie odbędzie się pierwsze w roku bieżącym spotkanie historyczno-muzyczne z cyklu „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej”. Nosi tytuł: JASTRZĘBSCY Z RASZÓWKA W PAMIĘTNIKACH GIRTLERA.

Teksty będą czytać MARTA TRYBULEC i KRZYSZTOF GÓRECKI.Fragmenty pamiętników Kazimierza Girtlera dotyczące Raszówka (w gminie Słaboszów) za czasów Antoniego Michalczewskiego, prezentowane były już na wcześniejszych spotkaniach z tego cyklu. Tym razem poznamy teksty dotyczące kolejnych właścicieli tej wsi – Jastrzębskich.  Rodzina ta znalazła się tutaj za sprawą związku małżeńskiego zawartego ok. 1830 roku między Janem Jastrzębskim i córką Antoniego Michalczewskiego, Marianną. Girtler był bardzo zaprzyjaźniony z owymi rodzinami z Raszówka. Mocno związany był z Piotrem Michalczewskim, szwagrem Jana Jastrzębskiego, i kontaktował się on z nim także później, gdy Michalczewski nie mieszkał już w Raszówku, tylko w Kaczorowie pod Krakowem.
Jastrzębscy przebywali w Raszówku do ok. 1896 roku, kiedy to syn Jana, Antoni Jastrzębski, utracił majątek w związku z zadłużeniem w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim. Wieś ta znalazła się w rękach Jakuba-Gersza Srebrnego, obywatela narodowości żydowskiej, który od razu rozprzedał majątek.
Nie udało się do tej pory – mimo wielu wysiłków – odnaleźć potomków Jastrzębskich, a jedynymi pamiątkami z tamtych czasów są ich pomniki nagrobne na cmentarzu w Kalinie Wielkiej, oraz odszukane w albumie rodziny Dąmbskich dwie archiwalne fotografie: żony Antoniego Jastrzębskiego – Heleny (z Wędrychowskich) z dzieckiem na ręku, oraz pochodzącego z Raszówka Piotra Michalczewskiego. Kilka piśmiennych dokumentów związanych z Raszówkiem, otrzymanych od Jastrzębskich, wkleił Girtler do rękopisu swoich pamiętników znajdujących się w Bibliotece PAU i PAN w Krakowie.
W części muzycznej wystąpi 11-letni KRZYSZTOF MICHALSKI z Tarnobrzega, uzdolniony muzycznie chłopiec, który zapowiada się na świetnego wiolonczelistę, i mimo swego młodego wieku jest już laureatem wieku konkursów muzycznych. Zagra utwory Romberga, Dworzaka, Blackwella. 

Informacje dodatkowe:
Kazimierz Girtler to autor zaliczany przez badaczy i historyków do wąskiego grona najwybitniejszych pamiętnikarzy XIX stulecia! Ziemia Miechowska ma wielkie szczęście, że osiadł on tutaj na dłuższy czas i dzięki temu ocalił od zapomnienia naszą lokalną historię, spisując wydarzenia które się tu rozgrywały, oraz „sportretował” swym piórem jej dawnych mieszkańców i okoliczne miejscowości. Pozostawił po sobie 10 opasłych tomów zapisanych drobnym, starannym pismem, przechowywanych w Bibliotece PAU i PAN w Krakowie. Dotychczas opublikowano tylko pierwsze pięć tomów pamiętników. Dotyczą one gł. Krakowa i kilku miejscowości w jego pobliżu. Pozostałe tomy (VI-X) poświęcone właśnie Miechowszczyźnie pozostają w rękopisie. Wydanie tego materiału powinno być naszą wspólną ambicją, ponieważ jest to niezwykle ważne dzieło historyczne dla Ziemi Miechowskiej.   

Patronat honorowy: MARIAN GAMRAT – Starosta Powiatu Miechowskiego
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, TVP Kraków, Gazeta Miechowska, Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Informator Miechowski.


Podziel się:


na górę