02 Poniedziałek, 2 października 2023 Sława, Dionizy, Teofil
Pogoda

Mobilne Laboratoria Przyszłości w Gminie Miechów

piątek, 2 czerwca 2023
Kliknięcie otwiera galerię

Szyfrowanie, sztuczna inteligencja, programowanie robotów czy druk 3D – uczniowie z ośmiu szkół z regionu wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym 2 czerwca w Szkole Podstawowej w Pojałowicach, w ramach Rządowego Programu "Mobilne Laboratoria Przyszłości”.

W trakcie wydarzenia uczniowie dwóch gminnych placówek – (gospodarze) ze Szkoły Podstawowej w Pojałowicach oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Miechowie, a także z sześciu szkół z terenu powiatu miechowskiego – Szkoły Podstawowej w Kozłowie, Książu Wielkim, Janowicach, Gołczy, Swojczanach i Racławicach wzięli udział w warsztatach edukacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, zakupionego wcześniej z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

Na terenie szkoły powstało siedem „baz badawczych” – Baza Lem, Kopernik, Skłodowska-Curie, Hofmann, Łempicka, Enigma oraz Łukasiewicz, w których młodzież wykonywała różnego rodzaju zadania przygotowane przez edukatorów Laboratoriów Przyszłości. Nie zabrakło zadań z użyciem drukarek 3D, gogli VR czy robotów DASH. Uczestnicy uczyli się szyfrowania, układali Lego Spike Prime oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie – czy sztuczna inteligencja może być artystą.

W spotkaniu wzięli udział - Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Generała Stanisława Maczka w Pojałowicach Beata Kluza, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Miechowie oraz dyrektorzy pozostałych placówek z terenu powiatu.

Mobilne Laboratoria Przyszłości to projekt, w którym 16 busów wyposażonych w innowacyjny sprzęt i ekspertów odwiedza szkoły w każdym województwie w Polsce. Edukatorzy wspierają nauczycieli w wykorzystywaniu sprzętu zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości, który wprowadza najnowsze technologie do szkół podstawowych. Ponadto prowadzą warsztaty. Dzięki temu uczniowie mają szansę skorzystać z nowych narzędzi i zrozumieć jak one działają. Projekt ten zachęca również nauczycieli do wdrażania w szkołach koncepcji STEAM oraz motywuje uczniów do poszerzania wiedzy z przedmiotów ścisłych.

____________________________________________________________________________________________________________________

W 2021 roku Gmina Miechów uzyskała dofinansowanie w wysokości 558 300,00 zł na realizację Rządowego Programu "Laboratoria Przyszłości” - inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem programu było stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Złożone przez Gminę Miechów wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, a pozyskane środki trafiły do sześciu szkół gminnych:

  • Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie - 199 500,00 zł.
  • Szkoły Podstawowej Nr 2 w Miechowie - 148 800,00 zł.
  • Szkoły Podstawowej w Jaksicach - 60 000,00 zł.
  • Szkoły Podstawowej w Pojałowicach - 60 000,00 zł.
  • Szkoły Podstawowej w Bukowskiej Woli - 60 000,00 zł.
  • Szkoły Podstawowej w Pstroszycach - 30 000,00 zł.

W ramach uzyskanego dofinansowania szkoły zakupiły m.in. sprzęt i pomoce dydaktyczne m.in.: drukarki 3D, komputery przenośne, mikroskopy z kamerą, zestawy: audio wideo i do nauki programowania robotów, drony edukacyjne i mikrokontrolery.

fot. R. Deńca

Podziel się:


na górę