23 Niedziela, 23 stycznia 2022 Maria, Ildefons, Rajmund
Pogoda

II Miechowskie Dni Jerozolimy

czwartek, 20 września 2012
Kliknięcie otwiera galerię

Miechowskie Dni Jerozolimy to wydarzenie odbywające się co 2 lata, organizowane przez Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Komisariat Ziemi Świętej Zakonu Franciszkanów, Parafię Grobu Bożego w Miechowie, Gminę i Miasto Miechów oraz Powiat Miechowski.

Podczas dwudniowych uroczystości pojawiło się wielu znakomitych gości, zarówno z Polski, jak i zagranicy, m.in.: ks. Kardynał Edwin Frederick O’Brien, Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, o. Pierbattista Pizzaballa, Kustosz Ziemi Świętej, Karol Bolesław Szlenkier, Polski Zwierzchnik Zakonu, ks. Kardynał Józef Glemp, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, posłowie Lidia Gądek, Józef Lassota oraz Andrzej Adamczyk, Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, radni gminni i powiatowi.

Pierwszego dnia poświęcono siedzibę Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Dariusz Marczewski, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów przywitał wszystkich gości, którzy przybyli do Miechowa - miasta, które od XII wieku związane jest z Ziemią Świętą poprzez zakonników, stróżów Grobu Jezusa Chrystusa. Odbyła się również uroczysta msza święta oraz trzy sesje naukowe pt. „Historia Kustodii Ziemi Świętej”, „Polscy Bracia Mniejsi w służbie Ziemi Świętej” i „Aktualna sytuacja w Kustodii Ziemi Świętej”.

W niedzielę, podczas drugiego dnia uroczystości, miechowski rynek zamienił się w średniowieczny jarmark. W poszczególnych kramach można było podziwiać pracę bednarza, kowala, garncarza, mincerza, powroźnika, rzeźbiarza oraz wikliniarza. Ponadto swoją ofertę prezentowali również: Komisariat Ziemi Świętej, Bracia Kapucyni, Poczta Polska, BWA Galeria „U Jaksy” oraz organizacje pozarządowe.

O godzinie 11.00 nastąpił uroczysty ingres do Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra szkocka „Pipes&Drums” z Częstochowy. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, po której nastąpiło wręczenie nagród dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy zwyciężyli w konkursie popularyzującym znajomość wiedzy o Ziemi Świętej. Popołudniu mieszkańcy gminy Miechów oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać koncertu muzyki celtyckiej zespołu „Donegal” oraz zapoznać się z programem artystycznym przygotowanym przez Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie oraz Miechowski Dom Kultury. Pokaz walk rycerskich – pieszych i konnych - okazał się dużą atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników wydarzenia. O godz. 19.00 Andrzej Seweryn w bazylice czytał Księgę Psalmów przy muzyce organowej w wykonaniu Andrzeja Grudnia. Na zakończenie na Rynku Głównym wystąpiła Maja Sikorowska z zespołem Kroke.

Podczas Miechowskich Dni Jerozolimy odbyła się publiczna kwesta na Dom Pokoju na Górze Oliwnej prowadzona przez siostry Elżbietanki. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu "Mecenat Małopolski" oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - działanie Leader.

Kolejne Miechowskie Dni Jerozolimy za dwa lata. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

II Miechowskie Dni JerozolimyPodziel się:


na górę