23 Niedziela, 23 stycznia 2022 Maria, Ildefons, Rajmund
Pogoda

III Miechowskie Dni Jerozolimy

poniedziałek, 15 września 2014
Kliknięcie otwiera galerię

W dniach 6-7 września odbyły się III Miechowskie Dni Jerozolimy. 

Pierwszego dnia w siedzibie Polskiego Zwierzchnictwa OESSH w Miechowie, J.E. Zwierzchnik Karol Bolesław Szlenkier C*SSH wraz z członkami Rady Zwierzchnictwa powitał przybyłych gości, po czym w Muzeum Ziemi Miechowskiej uroczyście zainaugurowano wystawę przedstawiającą pierwszą w historii wizytę papieża Ojca Świętego Pawła VI w Ziemi Świętej w 1964 r. Popołudniu, w Bazylice Grobu Bożego, odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. bp Kazimierz Ryczan. Następnie w budynku Domu Kultury odbyła się konferencja naukowa pn.: "W 50 rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej", którą poprowadzili ks. prałat dr Jerzy Bielecki ESSH oraz prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski CSSH. Referaty wygłosili: o. dr Narcyz Klimas „Historyczna pielgrzymka Pawła VI do Ziemi Świętej (4-6 stycznia 1964 r.)”, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski „Pielgrzymka Jana Pawła II (21-26 marca 2000 r.) i Benedykta XVI (8-15 maja 2009 r.) do Ziemi Świętej” oraz Łaciński Patriarcha Jerozolimy J. Bł. ks. abp Fouad Twal „Społeczny i polityczny wymiar podróży apostolskiej Papieża Franciszka do Ziemi Świętej (24-26 maja 2014 r.)”. 

Kolejny dzień rozpoczął się od spotkania członków zakonu z J. Bł. ks. abp. Fouadem Twalem oraz z siostra Szczepaną, która opowiedziała o prowadzonym przez siostry Elżbietanki sierocińcu w Betlejem i o sytuacji chrześcijan w tym mieście. O godz. 10.45 odbył się uroczysty ingres do Bazyliki Grobu Bożego, w którym udział wzięli m.in: księża, siostry zakonne, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Wicemarszałek Wojciech Kozak, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, rycerze i damy na koniach. Mszy świętej przewodniczył J. Bł. ks. abp Fouad Twal, Łaciński Patriarcha Jerozolimy, który w swojej homilii apelował o solidarność z Ziemią Świętą doświadczoną prześladowaniem chrześcijan.

Przez całą niedzielę na miechowskim rynku trwał Festyn Średniowieczny, podczas którego mieszkańcy mogli zobaczyć jak wyglądało codzienne życie w wiosce rycerskiej, praca kowala, garncarza, powroźnika, ludzi bijących monety. Ponadto odbyły się pokazy walk rycerskich, prezentacja teatru ognia, warsztaty i konkursy, koncerty, w tym występ zespołu Megitza. 

Miechowskie Dni Jerozolimy to wydarzenie odbywające się co 2 lata. Organizowane jest przez Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Komisariat Ziemi Świętej Zakonu Franciszkanów, Parafię Grobu Bożego w Miechowie, Gminę i Miasto Miechów, Powiat Miechowski oraz Miechowskie Towarzystwo 1163 r.

Wydarzenie współfinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z tzw. "małych projektów". 

III Miechowskie Dni Jerozolimy


Logo PROW

Podziel się:


na górę