25 Sobota, 25 września 2021 Luiza, Patrycja, Ludwik
Pogoda

Laureaci nagrody Burmistrza Miechowa

poniedziałek, 22 stycznia 2018
Fot. R. Deńca Fot. R. Deńca Kliknięcie otwiera galerię

Miechowskie spotkanie noworoczne zorganizowane 19 stycznia br. odbyło się tradycyjnie w zabudowaniach poklasztornych przy Bazylice Grobu Bożego.

Uroczystość była okazją do wręczenia, już po raz czwarty, nagród Burmistrza Miechowa  dla osób i instytucji, które na wzór Macieja Miechowity budują pozytywny wizerunek naszego miasta.

Wyboru Nagrodzonych dokonała Kapituła Konkursu w składzie: burmistrz Dariusz Marczewski, radny sejmiku Województwa Małopolskiego Adam Domagała, przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Czekaj, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” Krystyna Olchawa i pracownik Urzędu Gminy i Miasta – Monika Górak.

Statuetki Macieja Miechowity odebrali laureaci w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Lider Przedsiębiorczości oraz Aktywna Organizacja.

Osobowością roku został druh Wiesław Manterys - Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Miechowie.  Jak wspomniał w laudacji burmistrz, jest  to osoba od lat działająca aktywnie na różnych płaszczyznach życia społecznego ziemi miechowskiej. Włącza się w organizację świąt o charakterze państwowym jak i ważnych wydarzeń historycznych dla naszego miasta. Pomaga przy uroczystościach gminnych oraz strażackich. Podczas Dożynek Województwa Małopolskiego odbywających się Miechowie, pełnił rolę starosty dożynkowego. Powierzone zadanie wykonał z wysokim poczuciem odpowiedzialności i pełnym zaangażowaniem. Sam prowadząc gospodarstwo rolne, godnie reprezentował środowisko rolników Gminy Miechów podczas tego wydarzenia. Jest strażakiem ochotnikiem, od 17 lat gminnym komendantem Związku OSP. Jest mieszkańcem Bukowskiej Woli, ale od początku swej strażackiej służby aktywnie uczestniczy w życiu macierzystej jednostki – OSP Zarogów.

Liderem przedsiębiorczości została firma Net-Bis. Jej założycielami jest rodzeństwo z sołectwa Falniów-Wysiołek – Włodzimierz Gąsior i Jolanta Gądek. Swą działalność rozpoczęli od sklepu komputerowego w ostatnich latach XX wieku. Od 1 lipca 2001 roku firma stała się operatorem telekomunikacyjnym i podłączyła do sieci  internetowej pierwszych mieszkańców miasta z os. Sikorskiego. Przez kolejne lata oferta usługowa firmy się poszerzała. Zgłoszone przez firmę  4 projekty w ramach działania pn. „Zapewnienie dostępu  do internetu na etapie ostatniej mili”, otrzymały dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Na realizację światłowodowej sieci w Miechowie oraz sąsiednich gmin firma pozyskała dofinansowanie w kwocie 6 milionów. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w 2017 roku  wyszła poza granice ziemi Miechowskiej i zaistniała na rynku krakowskim, budując sieć światłowodową w Krakowie Prokocimiu i Bieżanowie. Obecnie firma liczy 15 osób, posiada 3 biura obsługi klienta: Miechów, Sędziszów oraz Kraków Prokocim. Dostarcza najnowocześniejsze usługi światłowodowe dla kilku tysięcy gospodarstw domowych, urzędów oraz szkół. Dorobek miechowskiej firmy to ponad 400 km światłowodowych przyłączy abonenckich i ponad 100 km kanalizacji teletechnicznej w technologii mikrokanalizacji oraz 500 punktów dystrybucyjnych. 

Aktywną organizacją zostało Stowarzyszenie „Twórcownia” powołane w 2013 roku. Od początku skupia ludzi z pasją i nowatorskimi pomysłami na ofertę kulturalną realizowaną na terenie gminy i miasta Miechów. W 2015 roku przedstawiciele Stowarzyszenia złożyli zwycięski projekt do I edycji miechowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przez kilka ostatnich  lat zorganizowali dziesiątki warsztatów z różnych dziedzin sztuki, serię koncertów jazzowych, spotkań autorskich i prelekcje. „Twórcownia” działa w niewielkim lokalu na terenie Miechowa, który stał się bastionem niezależnych działań kulturalnych i społecznych. Laureat nagrody burmistrza jest też współorganizatorem miechowskiego festiwalu „Gadafest” odbywającego się  w sierpniu. Wydarzenie to z każdym rokiem łączy środowiska artystyczne  z różnych części kraju. Nagrodę odebrała Paulina Maj – prezes stowarzyszenia wraz z jego przedstawicielami.

Spotkanie noworoczne zgromadziło przedstawicieli sołectw gminy Miechów, stowarzyszeń, zakładów pracy i jednostek oświatowych. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, radny sejmiku Województwa Małopolskiego - Adam Domagała, radni gminy i powiatu miechowskiego oraz przedstawiciele gmin sąsiednich.

Dariusz Marczewski jako gospodarz uroczystości, podziękował gościom za liczne przybycie oraz złożył wszystkim życzenia noworoczne. Oprawę muzyczną spotkania zapewniła Ida Zalewska z zespołem Jazz-Trio.

/Fot. K. Capiga, UGiM/

/Realizacja filmu P. Kubic/

Miechowskie Spotkanie Noworoczne

Podziel się:


na górę