22 Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 Kaja, Leon, Łukasz
Pogoda

Pamięć o bohaterach Bitwy Miechowskiej

niedziela, 18 lutego 2024
Kliknięcie otwiera galerię

17 lutego w 161. rocznicę Bitwy Miechowskiej, mieszkańcy oraz goście upamiętnili jedno z największych w historii regionu starć i uczcili poległych walczących o wolną ojczyznę.

W ramach obchodów uroczystą mszę świętą w intencji bohaterów bitwy i powstańców z 1863 roku, w kościele św. Barbary na miechowskim cmentarzu odprawił ksiądz proboszcz Franciszek Siarek.

Przy mogile powstańczej kwiaty złożył Burmistrz Dariusz Marczewski wraz ze Starostą Jackiem Kobyłką oraz przybyli goście. W imieniu Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, w miechowskich uroczystościach rocznicowych uczestniczyła Pani Lucyna Gajda Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Mirosław Dróżdż reprezentujący Sejmik Województwa Małopolskiego.

Z cmentarza,  poczty sztandarowe  prowadzane przez dh Mirosława Grędę i orkiestrę dętą "Sygnał” przemaszerowały do Rynku, gdzie przy pomniku z Orłem ponownie złożono kwiaty. Tradycyjne, podczas obchodów w Miechowie nie zabrakło Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Pułku Żuawów Śmierci z Buska Zdroju, którzy dwukrotnie salwą honorową oddali hołd poległym bohaterom.

Po uroczystościach w centrum miasta, uczestnicy udali się  na okolicznościowe spotkanie do Muzeum Ziemi Miechowskiej. Burmistrz Dariusz Marczewski podziękował wszystkim delegacjom, harcerzom, pocztom sztandarowym i młodzieży, którzy poprzez udział w obchodach dali piękny przejaw patriotyzmu.

Następnie, uczestnicy wysłuchali okolicznościowej prelekcji wygłoszonej przez dowódcę Żuawów Śmierci Roberta Osińskiego. Jednym z uczestników  sobotniego wydarzenia był Maciej Zieliński z Wrocławia, prawnuk Antoniego Zielińskiego, powstańca walczącego w Miechowie w 1863 roku.

Podczas spotkania uhonorowano młodzież szkolną, która aktywnie uczestniczyła w historycznej grze terenowej odbywającej się na terenie naszego miasta oraz w konkursie edukacyjnym rozgrywanym poprzez aplikację mobilną.

Nagrody dla zwycięzców etapu gminnego i powiatowego wręczyli organizatorzy: Burmistrz Dariusz Marczewski i Starosta Miechowski Jacek Kobyłka wraz z Dyrektorem Muzeum Marcinem Florkiem oraz gośćmi z Województwa.

Laureaci Gry on-line Action Track „Bitwa Miechowska 1863” - szkoły podstawowe

I MIEJSCE Bartosz Krzyżek  Szkoła Podstawowa nr 1 w Miechowie
II MIEJSCE Hanna Wójcik Szkoła Podstawowa nr 1 Miechowie

III Miejsce ex aequo
Anita Pazera Szkoła Podstawowa im. generała Stanisława Maczka w Pojałowicach
Emilia Zagajewska  Szkoła Podstawowa im. generała Stanisława Maczka w Pojałowicach
Gabriela Sroga Szkoła Podstawowa im. SBSK – Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli
Amelia Kabalak Szkoła Podstawowa im. SBSK – Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli

Zwycięzcą questu historycznego „Wspomnienie Bitwy Miechowskiej” została drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrody zdobyli uczniowie:

I Miejsce ex aequo
Patryk Czekaj Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
Mateusz Bała Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
I Miejsce ex aequo
Monika Natkaniec Zespół Szkół nr 1 w Miechowie
Kacper Bielaś Zespół Szkół nr 1 w Miechowie
III Miejsce
Jakub Dróżdż Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie

Nagrodzonym uczniom  oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Podziel się:


na górę