Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Reprezentacja SP Bukowska Wola w Warszawie

poniedziałek, 2 grudnia 2019

26 listopada 2019 r. delegacja Szkoły Podstawowej im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich – Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli  z Pocztem Sztandarowym wzięła udział w objętych patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy centralnych uroczystościach upamiętniających setną rocznicę urodzin ostatniego Prezydenta II Rzeczpospolitej na Uchodźstwie ś.p. Ryszarda Kaczorowskiego zorganizowane przez Instytut Tradycji Rzeczpospolitej i Samorządu Terytorialnego we współpracy z Bractwem Kurkowym w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie - Wilanowie.

Uroczystościom  przewodniczył Metropolita Warszawski - ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz.

Uczniowie Agnieszka Gibek, Emilia Perczyńska i Jakub Kita z towarzyszącą im nauczycielką historii Jadwigą Gładyszowską – Tomczyk, pod opieką zaprzyjaźnionego ze szkołą Redaktora Naczelnego „Ułana Karpackiego” - Andrzeja Furmana z dumą uczestniczyli w obchodach.

Pierwszy raz poza szkołą, Poczet Sztandarowy zaprezentował się w replikach mundurów pustynnych Obrońców Tobruku wiernie odzwierciedlających oryginalne umundurowanie dostosowane do klimatu Afryki wykorzystywane w walkach. Na długo pozostanie w naszej pamięci podniosła atmosfera z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego czy dźwięk werbli Orkiestry Reprezentacyjnej Policji  podczas Apelu Poległych.

Udział w Uroczystości to wspaniała lekcja historii połączona z możliwością uczestnictwa ramię w ramię z najwyższymi władzami w państwie. Rumieńce i szeroko otwarte oczy uczniów wyrażały zachwyt i towarzyszące emocje. Zaproszenie  delegacji na tak doniosłą uroczystość jest ogromnym wyróżnieniem nie tylko dla szkoły ale i  Miechowszczyzny. Umacnia również dumę jaką niesie obecność w zaszczytnym gronie „szkół karpackich”.  

/Jadwiga Gładyszowska - Tomczyk/

Podziel się: