25 Sobota, 25 maja 2024 Grzegorz, Urban, Magda
Pogoda

Uczestnicy historycznego rajdu rowerowego na trasie w Miechowie

wtorek, 16 kwietnia 2024
Kliknięcie otwiera galerię

Niedzielny rajd rowerowy z okazji 230. rocznicy Bitwy pod Racławicami rozpoczął tegoroczny cykl imprez organizowanych przez grupę Proszowice-Rajdy Rowerowe. Rekordowa ilość 110 uczestników podzielona została dwie grupy. Jedna z nich liczyła 75 osób i prowadziła do Miechowa.

Wśród rowerzystów było wielu mieszkańców naszego miasta, i to właśnie ich inicjatywą, było ukazanie pozostałym uczestnikom zabytków Ziemi Miechowskiej. Wyprawa była niezwykle ciekawa i miała charakter sportowo-poznawczy. Pierwszym przystankiem na trasie w Miechowie było zwiedzanie Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz miechowskiej bazyliki wraz z kaplicą Grobu Bożego.


Cykliści przywitani zostali przez Burmistrza Dariusza Marczewskiego oraz Dyrektora Marcina Florka, który w tym dniu pełnił rolę przewodnika. Kolejnym etapem rajdu był odpoczynek zorganizowany na terenie urokliwego Dworku Zacisze, w którym znajduje się fotokopia Małej Panoramy Racławickiej.

Pierwsza 35 osobowa grupa rodzinna prowadzona przez Andrzeja Olendra z Ostrowa udała się krótszą trasą do Racławic i dalej do Niezwojowic, gdzie w Gospodarstwie Ekologiczno-Edukacyjnym „Pszczółki” podziwiali makietę Bitwy pod Racławicami.

Dla wszystkich uczestników rajd rozpoczął się od pomnika Tadeusza Kościuszki na proszowickim Rynku. Grupa zaawansowana pojechała ścieżką rowerową EuroVelo 11 do Koniuszy. Na tarasie widokowym dr Marcin Chorązki mówił o wydarzeniach historycznych związanych z postacią Tadeusza Kościuszki i Bitwą pod Racławicami, było to dokończenie wykładu, który rozpoczął przy pomniku na Rynku. Dalej trasa prowadziła obok dębu szypułkowego „Kościuszko” (przy który odpoczywał generał w drodze do Racławic), przez Chorążyce do Rzędowic  i dalej do Janowiczek niedaleko Racławic, gdzie przy pomniku Bartosza Głowackiego zaplanowany był pierwszy odpoczynek przy jednoczesnym podziwianiu Kopca Kościuszki i repliki Panoramy Racławickiej.

W drodze powrotnej kolarze dotarli do miejscowości Dziemięrzyce, do miejsca w którym znajdują się zbiorowe mogiły kosynierów, pole bitwy i krzyż widoczny w Panoramie Racławickiej, odtworzony według wymiarów z obrazu, postawiony w miejscu, z którego Jan Styka wykonywał szkice do Panoramy.
Po zakończonym rajdzie rowerowym każdy z uczestników otrzymał na proszowickim Rynku okolicznościowy medal z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki odlany specjalnie na tą okoliczność. 

Organizatorem wydarzenia był Pan Krzysztof Wojtusik.

Podziel się:


na górę