23 Niedziela, 23 stycznia 2022 Maria, Ildefons, Rajmund
Pogoda

W bazylice modlono się o pokój, w ogrodach słuchano koncertów

wtorek, 20 września 2016
Miechowskie Dni Jerozolimy Miechowskie Dni Jerozolimy Kliknięcie otwiera galerię

IV Miechowskie Dni Jerozolimy łączyły w sobie elementy sakralne i świeckie. Podczas mszy świętych pod przewodnictwem bpa Jana Piotrowskiego, ordynariusza kieleckiego, modlono się o pokój w Ziemi Świętej. Podczas pikniku z bożogrobcami zorganizowanego w ogrodach parafialnych można było wysłuchać koncertów, postrzelać z łuku czy powalczyć na miecze piankowe.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się już w piątek. W Galerii U Jaksy odbył się wernisaż Pawła Warchoła. Na wystawie można zobaczyć m.in. różne interpretacje drogi krzyżowej. Podczas spotkania utwory Karola Wojtyły czytał Krzysztof Górecki, aktor Teatru Ludowego w Krakowie.

W sobotę przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz miechowianie uczestniczyli w konferencji naukowej „Miechów – celem pielgrzymek wyznawców Chrystusa”. W domu kultury wykłady wygłosili ojciec dr Jerzy Kraj, bp Piotr Skucha i ojciec prof. Narcyz Klimas. O domach pokoju w Jerozolimie i Betlejem mówiły siostry Elżbietanki.

- Dni Jerozolimy są okazją, by poznawać historię Ziemi Świętej oraz związki Miechowa z tym miejscem, ale także, by promować nasze miasto – mówił burmistrz Dariusz Marczewski. W konferencji uczestniczył także wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Oprawę muzyczną zapewnił Antoni Kawecki, utalentowany miechowski pianista.

W tym dniu, w miechowskiej bazylice, w wykonaniu zespołu „Capella Cracoviensis”, można było usłyszeć utwory ze zbiorów bożogrobców w Nysie.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła procesja wokół Rynku. Przy dźwiękach orkiestry dętej „Sygnał”, w asyście bractw rycerskich z Chorzowa i Chęcin oraz młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Miechowie przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, władz państwowych i samorządowych oraz miechowianie i pielgrzymi przeszli do bazyliki. Tu Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz miechowskiej parafii, zwrócił uwagę, że tu w Sanktuarium Grobu Bożego łączymy się sercem z Ziemią Świętą i w duchu jedności modlimy się o pokój.

W ogrodach parafialnych zorganizowany został „Piknik z bożogrobcami”. Na scenie wręczono nagrody laureatom konkursu „Miechów – polska Jerozolima”.Zwycięzcy – Tomasz Tomczyk (Szkoła Podstawowa nr 2 w Miechowie) i Magdalena Banyś (Zespół Szkół nr 1 w Miechowie) w nagrodę pojadą – wraz z opiekunami - na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Dyplomy wraz z zaproszeniem do wyjazdu wręczyli im: Agnieszka Czyż-Mańkowska z Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego Nomada oraz Mariola i Andrzej Pierzowie z Katolickiego Biura Pielgrzymkowego.

Nagrodzono także laureatów pozostałych miejsc. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych II miejsce zajął Mikołaj Moskwa, III – Dagmara Filus i Gabriela Jastrząb, a wyróżnienia – Magdalena Sroga i Kamil Rosołek. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobywczynią II miejsca jest Alicja Nowakowska, a III zajął Kamil Rokicki.

Po części oficjalnej scenę opanowali artyści. Wystąpili: Magda Anioł z zespołem, chór Bazyliki Grobu Bożego, Miechowski Chór Gospel, schola Nativitatis z Chorzowa oraz zespół „Chmielnikers”.

Dodatkowo pokaz mody średniowiecznej zaprezentowało Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców, a tańców dworskich uczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej Chorągiew "FERRO AQUILAE". W obozach rycerskich tych bractw można było m.in. powalczyć na szable piankowe, postrzelać z łuku, skosztować ciasteczek z kuchni św. Hildegardy oraz obejrzeć zbroje rycerskie.

W ogrodach były także stoiska z wyrobami rękodzieła i gastronomią. Wydarzenie zakończyła prezentacja multimedialna „Miechów – polska Jerozolima” pokazana na budynku dawnego klasztoru.

Organizacja pikniku w ogrodach była możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa w ramach programu „Mecenat Małopolski”.

Organizatorami IV Dni Jerozolimy byli:Zwierzchnictwo Polskie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Parafia Grobu Bożego w Miechowie, Gmina i Miasto Miechów oraz Starostwo Powiatowe w Miechowie, a koordynatorem - Centrum Kultury i Sportu w Miechowie.

Patronat honorowy objął marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, a medialny: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Tygodnik Katolicki Niedziela.

 

Tekst: Biuro Promocji/Informacji Turystycznej

Zdjęcia: archiwum CKiS, Kazimierz Olchawa, Wojciech Szota

Dni Jerozolimy


Podziel się:


na górę