14 Niedziela, 14 sierpnia 2022 Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Pogoda

Koronowirus: nowe obostrzenia

piątek, 9 października 2020
Kliknięcie otwiera galerię

Decyzją rządu od najbliższej soboty, 10 października, strefa żółta obowiązywać będzie we wszystkich powiatach, z wyjątkiem tych, które oznaczone zostały jako strefa czerwona. Ponadto w życie wejdą zapowiadane zmiany w obostrzeniach, które przewidziano dla poszczególnych stref.

Obowiązek zakrywania nosa i ust

Od soboty ponownie musimy zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Za złamanie tego nakazu trzeba się liczyć z wysokim mandatem.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinny przypadać co najmniej 4 m kw. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

Na chrzcinach, weselach czy innych imprezach okolicznościowych obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach – jest to 75 osób. Uwaga! To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.  

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw. 

Bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

O zmianach w obostrzeniach przeczytać można w komunikacie rządu, a szczegółowe zasady można znaleźć na stronie internetowej resortu zdrowia.

Aktualną liczbę zachorowań (z podziałem na województwa) przedstawia rządowa mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2).

Podziel się:


na górę