28 Wtorek, 28 września 2021 Patrycja, Erazm, Augustyn
Pogoda

Reprezentacja Parkoszowic na Dożynkach Wojewódzkich

wtorek, 14 września 2021
Kliknięcie otwiera galerię

11 września w Łęgu Tarnowskim odbyły się  XXIII Dożynki Województwa Małopolskiego, które rozpoczęła polowa Msza Święta.

Podczas uroczystości - Gminę Miechów reprezentowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Parkoszowic wraz z  Andrzejem Banaśkiewiczem - Zastępcą Burmistrza Gminy i Miasta Miechów oraz Sylwią Suchecką - Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. 

W programie wydarzenia były występy artystyczne i konkurs wieńcy dożynkowych, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele gmin województwa małopolskiego. 

W kategorii wieńca nowoczesnego I miejsce zajął wieniec KGW w Gruszowie, w kategorii wieńca tradycyjnego natomiast - KGW “Radłowski Gryf” z Radłowa. W kategorii Wieńców Nowoczesnych zwyciężyło KGW z Gruszowa.

Pełniący rolę gospodarza Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego odwiedził reprezentację Gminy Miechów dziękując za obecność na  wojewódzkim święcie plonów, zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie wieńca dożynkowego.

Sołectwo Parkoszowice wykonało wieniec zgodnie z tradycją staropolską, przedstawiający koronę zwieńczoną krzyżem. Wieniec jest wyrazem wdzięczności Bogu za zebrane plony, za dobrą pogodę na żniwa i błogosławieństwa boże, jakiego na co dzień doświadczają rolnicy.

Podstawa wieńca wykonana została z jęczmienia ozimego. Z podstawy wznoszą się pałąki oplecione zbożem łanów pszenicy, które tworzą piękny kształt wieńca u góry zwieńczonego koroną, symbolizującą  Matkę Boską - Królową  Polskich łanów zbóż. Z korony wznosi się krzyż, majestatycznie wykonany z mieszanki  tegorocznych ziaren. Krzyż jest najważniejszym symbolem wiary chrześcijańskiej znakiem, którym rolnik rozpoczyna każdą  pracę polecając swój trud trójcy świętej.

Kwiaty,  owoce i ziarna wykorzystane do dekoracji całości wieńca są symbolem obfitości z tegorocznych plonów.  

Serdecznie przedstawicielkom KGW z Parkoszowic na czele z Panią Sołtys - Danutą Sokół  za reprezentowanie gminy Miechów na Dożynkach Województwa Małopolskiego.

Podziel się:


na górę