Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Upamiętnienie 158. rocznicy Bitwy Miechowskiej

środa, 17 lutego 2021

17 lutego 2021 roku w Miechowie uczczono pamięć powstańców styczniowych i osób poległych w Bitwie Miechowskiej.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, miechowskie upamiętnienie wydarzeń z 1863 roku zgromadziło o wiele mniejszą liczbę uczestników niż dotychczas.

W kościele św. Barbary na cmentarzu, Mszę świętą sprawował Ksiądz Proboszcz Franciszek Siarek, który po zakończonym nabożeństwie poświęcił odrestaurowany przez Gminę Miechów pomnik powstańców styczniowych z 1922 roku. 

W podziękowaniu za odnowę pomnika, Michał Biernacki - Przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków, wyróżnił pamiątkowymi statuetkami Burmistrza Dariusza Marczewskiego oraz księży: Franciszka Siarka i Stanisława Latosińskiego.

Nie można zrozumieć współczesnych dziejów bez wiedzy o Powstaniu Styczniowym, bo choć przegrane, to jednak stało się ziarnem, z którego wyrosła wolna Polska – powiedział  obecny na mszy świętej Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uhonorował również osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowych. Medalami ProBonoPoloniae: dr. Bartłomieja Czecha-Kosińskiego i Stanisława Osmendę, medalem ProPatria ks. Franciszka Siarka. 

Uroczystość zakończyła się  przy pomniku z Orłem, usytuowanym w miejscu studni, do której Rosjanie wrzucali zabitych i rannych w bitwie Polaków.

W 158. rocznicę Bitwy o Miechów, kwiaty przy miejscach pamięci składali: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wicewojewoda Małopolski Ryszard PagaczMichał Masłowski z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Mariusz Gurda, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie Mariusz Idzik.

Samorząd gminno-powiatowy reprezentowali: Burmistrz Dariusz Marczewski z Przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Czekajem, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka i Przewodniczący Rady – Krzysztof Świerczek.  

Podziel się: