Miechów - Miasto i Gmina

Wybory do Parlamentu Europejskiego
Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek

środa, 16 maja 2018

W dniu 12 maja 2018 r. w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie miało miejsce uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu literackiego: "Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Józef Piłsudski w świadomości historycznej miechowskiej młodzieży”.

Ogłoszony został z okazji przypadającej 5 grudnia 2017 r. 150. rocznicy urodzin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz w odpowiedzi na uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs ten adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich Miechowa i całej ziemi miechowskiej, które w sierpniu 1914 r. były jednym z najważniejszych miejsc w Królestwie Polskim. To tutaj formowały się pierwsze, po zrywie 1863 r. (w odwecie którego zaborca usiłował do cna zgnieść polski patriotyzm) regularne oddziały Wojska Polskiego, dzięki którym tożsamość narodowa przetrwała  i umocniła się. Tworzył je z gronem najbliższych swych współpracowników Józef Piłsudski, stąd Jego późniejsze związki z naszą Małą Ojczyzną  w owym okresie były nader częste i bliskie.

Wierzymy, że niniejszy konkurs, który realizowany był przy wsparciu Muzeum Ziemi Miechowskiej, w sposób wymierny przyczyni się do pogłębienia wiedzy historycznej młodych Miechowian.

Pragniemy, aby historia Józefa Piłsudskiego stała się inspiracją do dyskusji o współczesnym patriotyzmie oraz pobudzenia aktywności obywatelskiej miechowskiej społeczności, zwłaszcza dzieci i młodzieży poprzez ich  czynny udział w pielęgnowaniu tożsamości ziemi miechowskiej, związane z  poznawaniem jej historii i ponad 120. letniej drogi do Niepodległości.

Gratulujemy laureatom, dziękujemy – pozostałym uczniom za udział w konkursie oraz nauczycielom-opiekunom!

Wyrażamy wdzięczność fundatorom nagród głównych: Net Bis s.c. Jolanta Gądek i Włodzimierz Gąsior oraz Adler Computers  z Miechowa, a także  firmie Aladyn Bronisława Nowaka z Krakowa. 

Poniżej publikujemy wyniki konkursu "Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Józef Piłsudski w świadomości historycznej miechowskiej młodzieży”.  

Do konkursu przystąpiło 12 szkół Powiatu Miechowskiego, w tym 9 szkół podstawowych i 3 szkoły średnie.

Komisja w składzie:

Dr Przemysław Stanko – przewodniczący

Krzysztof Kania – członek

Marcin Florek - członek

wyłoniła 6 najlepszych prac z 51, które wpłynęły z całego powiatu.

W grupie szkół podstawowych wpłynęło łącznie 47 prac, w tym 3 uzyskały najwyższą ocenę i zajęły miejsca:

I Miejsce 
Benke Bartłomiej Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie
II miejsce
Błaszkiewicz Gabriela Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Książu Małym
III miejsce 
Dróżdż Natalia Szkoła Podstawowa nr 2  im. Marii Konopnickiej w Miechowie

W grupie szkół średnich wpłynęło łącznie  4 prace, z tego nagrodzono prace 3 osób: 

I miejsce 
Mroczek Katarzyna Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Miechowie
II miejsce
Skóra Aleksandra Zespół Szkół nr 1 w Miechowie
III miejsce
Nowakowska Alicja Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie

/PiMBP w Miechowie/

 

Podziel się: