Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Kadrówka na półmetku Marszu w Miechowie

czwartek, 8 sierpnia 2019

7 sierpnia wkroczyli do Miechowa uczestnicy 39. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Przed wejściem na Rynek, reprezentacja Marszu złożyła kwiaty przy tablicy upamiętniającej przemarsz I Kompanii Kadrowej i przekazanie Józefowi Piłsudskiemu Kasztanki.

Uroczyste powitanie „kadrowiczów” odbyło się tradycyjnie na miechowskim Rynku. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, piechurów przywitali przedstawiciele Gminy Miechów i Powiatu Miechowskiego – Zastępca Burmistrza Miechowa Andrzej Banaśkiewicz i Wicestarosta Miechowski Paweł Osikowski.

Komendant marszu Dionizy Krawczyński podziękował przedstawicielom lokalnych samorządów za gościnę i pomoc w organizacji wydarzenia. Uhonorował również Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie statuetką "Skrzydło Niepodległości", wręczaną ludziom i instytucjom, które swoimi działaniami wspierają marsz.

Podczas uroczystości, Drużyna I plutonu dowodzona przez por. Tomasza Dąbczyńskiego została w Miechowie wyróżniona i obdarowana pamiątkowymi wydawnictwami po tym, gdy podczas marszu na czas zauważyła pożar i  nizwłocznie przystąpiła do akcji ratowniczej.

W imieniu samorządu Miechowa, kwiaty przy pomniku z Orłem złożyli: Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Miechowie – Helena Kruszec.

W uroczystości uczestniczyła Poseł na Sejm RP Pani Lidia Gądek. Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował Pan Marcin Chorązki.  

Po odśpiewaniu pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marszu Pierwszej Brygady, przemaszerowano do amfiteatru na żołnierski poczęstunek.

Oprawę muzyczną, zarówno na miechowskim Rynku, jak i w amfiteatrze miejskim zapewniła Orkiestra Dęta "Sygnał z Miechowa".

Marsz „Kadrówki” z Krakowa do Kielc upamiętnia czyn zbrojny żołnierzy strzeleckiej I Kompanii Kadrowej, która na rozkaz Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła z Krakowa do zaboru rosyjskiego, obalając po drodze rosyjskie słupy graniczne.  

Tegoroczny, 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który wyruszył we wtorek rano (6 sierpnia) z krakowskich Oleandrów, jest pierwszym w którym udział wzięli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Marsz I Kompanii Kadrowej w Miechowie 2019

Podziel się:

W tej kategorii: