Miechów - Miasto i Gmina

Wybory do Parlamentu Europejskiego
Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

czwartek, 5 kwietnia 2018

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli miał miejsce w dniu 26 marca 2018r (poprzedzony został wcześniejszym spotkaniem z dyrektorem szkoły w dniu 13 marca). 

W spotkaniu wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W jego trakcie edukator Bezpieczeństwa Cyfrowego przedstawił zgromadzonym prezentację zawierającą podstawowe informacje o programie Bezpieczna Szkoła Cyfrowa "Cyfrowobezpiczeni.pl" oraz zachęcił do aktywnego udziału w nim w późniejszym czasie poprzez lekcje wychowawcze wykorzystujące bogatą bibliotekę materiałów przygotowanych przez autorów programu. Zachęcał również do uczestnictwa w konkursie "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!".

Kolejnym elementem były warsztaty w których mogli wziąć udział wszyscy uczniowie z uwagi na ich małą liczbę w szkole. Wykorzystując materiały zamieszczone na stronie www.cyfrowobezpieczni.pl uczniowie klasy pierwszej i drugiej poznawali zasadę wysyłania wiadomości, działania sieci internetowej, przesyłanie plików oraz niebezpieczeństwa na jakie mogą napotkać np. wirusy.

Po wyświetleniu krótkiego filmu omówiono zasadę tworzenia bezpiecznych loginów i haseł.  Omawiając wiarygodność informacji w Internecie dzieci na małych karteczkach narysowały swoje wyobrażenie wirusa, które następnie naklejono i porównano z informacją podawaną przez z Wikipedię. Dzieci zapoznały się z dwoma filmami nad którymi dyskutowano.Podczas kolejnych warsztatów również zajmowano się wiarygodnością informacji zamieszczanych w Internecie, niebezpieczeństwem kontaktów z nieznajomymi osobami poznanymi w "sieci" oraz ergonomią używania smartfonów i komputerów.

Oprócz oglądnięcia filmów uczniowie pracowali też w grupach nad tekstem, analizując historie przekazane przez edukatora.Podczas trzeciego warsztatu skupiono się na tematyce związanej z sekstingiem, bezpiecznym korzystaniem z portali społecznościowych oraz utworzeniem kodeksu korzystania ze smartfonów w szkole. Dla zaktywizowania słuchaczy wykorzystano wydrukowane historie oraz wyświetlono dwa filmy. Omówiono temat bezpieczeństwa cyberwizerunku oraz praw autorskich. 

Każdy z warsztatów rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów quizów wiedzy. Na zakończenie edukator spotkał się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni, cyberzagrożeń oraz zaprezentował wszystkie materiały, jakie w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami i ich rodzicami oraz stronę internetową projektu www.cyfrowobezpieczni.pl z materiałami dla nauczycieli. Przekonywał również do rozważenia zamiany zakazu stosowania smartfonów w szkole na wykorzystanie ich przez uczniów w celach dydaktycznych np. wykorzystując aplikacje służące pomocą w pogłębianiu wiedzy.

Omówiono założenia procedur oraz rekomendacje MEN  wynikające z pisma pn. "Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów." Przekazano plakaty, broszury dla nauczycieli oraz dla rodziców, a także 2 filmy na temat cyberzagrożeń i sposobów im zapobiegania.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie. 
Przeprowadzony Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w opisanej szkole z pewnością poszerzył wiedzę uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.

Leszek Machaj - "edukator cyfrowobezpieczni.pl"

Podziel się:

W tej kategorii: