25 Czwartek, 25 lipca 2024 Jakub, Krzysztof, Walentyna
Pogoda

Zmarła Pani Janina Bergander Honorowa Obywatelka Miasta Miechowa

piątek, 19 maja 2023
Kliknięcie otwiera galerię

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 19 maja 2023 roku zmarła w wieku 102 lat Honorowa Obywatelka Miasta Miechowa Pani Janina Bergander.

Rodzinie i bliskim Zmarłej składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Informacje o terminie pogrzebu zostaną podane w terminie późniejszym.

Dariusz Marczewski - Burmistrz Gminy i Miasta Miechów 
Zenon Czekaj - Przewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie

 

Pani Janina Bergander urodziła się w Miechowie 9 lipca 1921 roku.  W rodzinnym mieście ukończyła szkołę powszechną, a potem Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Uczyła się na tajnych kompletach, egzamin dojrzałości zdała  w czasie okupacji. W czasie wojny współpracowała z Batalionami Chłopskimi.

W latach 1945-50 studiowała stomatologię na Wydziale Lekarskim łódzkiej Akademii Medycznej. Po ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu wróciła do Miechowa, gdzie mieszkała i pracowała jako dentysta w miejscowym ośrodku zdrowia. Wyszła za mąż za inżyniera Edmunda Bergandera, urodziła dwoje dzieci. Po przejściu na emeryturę zamieszkała w Krakowie.

Pani Janina Bergander posiada imponujący dorobek jako poetka i prozatorka.

Zadebiutowała w 1998 roku tomem „Biały walc”, pierwszym z dziesięciu wydanych drukiem: „Wiersze obrazy” (1998), „Kancona na okarynę” (2002), „Ścieżką w stokrotki” (2003), „Może się odnajdziemy” (2004), „Bo jeśli coś ocalę” (2007), „Powroty sentymentalne” (2011), „Mam jeszcze w sobie zdumienie” (2013), „Wypijmy jeszcze tę herbatę” (2014) i „Ptaki pamięci” (2015), „Mozaika ze wspomnień tkana" (2019).

W dorobku literackim ma sześć powieści o charakterze historyczno-biograficznym
i przygodowym:
trylogię „Sto lat z życia mojego miasta” („Margoś” - 2001, 2009; „Dzieciństwo” - 2001, 2010; „Młodość” 2002), „Życie Wiktorii” - 2005, „Tajemniczy skarb bożogrobców” - 2006 i „Takie jedno życie” - 2012.

Pokaźna jest również twórczość malarska Pani Janiny. Jej obrazy, przedstawiające pejzaże, ogrody i kwiaty są w wielu domach Miechowa i Krakowa, całej Polsce, a nawet za granicą.

Bardziej profesjonalnie malarstwem zajęła się w latach 70-tych ubiegłego wieku, „debiutując” obrazem przedstawiającym błękitne niebo i morze. Od 1970 roku była członkiem miechowskiego Klubu Plastyków Nieprofesjonalnych. W 1988 roku otrzymała uprawnienia malarza artysty nadane jej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Malowała pejzaże, martwą naturę, portrety i najbardziej ulubiony przez nią motyw - kwiaty, a wśród nich przede wszystkim róże.

W swoim dorobku ma wystawy indywidualne i zbiorowe. Między innymi w Galerii pod „Orłem” w Krakowie, w Swoszowicach, Opatkowicach, Spychowie, Skotnikach i Słomnikach.  Kilka razy jej prace wystawiane były w rodzinnym Miechowie, ale także w kilku większych miastach Małopolski: Tarnowie, Bochni, Myślenicach, Limanowej.  W wystawie zbiorowej prac artystów skupionych wokół Klubu Paleta w Krakowie zdobyła wyróżnienie w kategorii „Człowiek i pejzaż”.

Honorowe obywatelstwo Miechowa otrzymała 30 marca 2007 roku, w 2012 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek poświęcony Janinie Bergander.

Pani Janina Bergander była osobą ciepłą, życzliwą i bardzo często wspominaną przez wielu Miechowian. 
Zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Życiorys Pani Janiny Bergander - Honorowej Obywatelki Miasta Miechowa

Podziel się:


na górę