Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Sierpień A A A RSS pdf drukuj

100 - Lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenia rocznicowe w Gminie Miechów. Sierpień 2018 r.  

  • Powitanie uczesników Marszu Szlakiem I Kadrowej na Rynku w Miechowie. Organizator: Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, Starostwo Powiatowe w Miechowie, 7 sierpnia 2018 r. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Perły Miechowa na amfiteatrze miejskim.
  • Niepodległościowy Międzyzakładowy Turniej Piłki Nożnej z okazji Święta Wojska Polskiego z udziałem Garnizonu Wojska Polskiego. Organizatorzy: CKiS oraz animatorzy sportu miechowskiego Orlika – 18 sierpienia 2018 r. 

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniach. 

Historia kadrówki

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, już od 53. lat (38 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.