07 Piątek, 7 października 2022 Mirella, Marek, Sergiusz
Pogoda

Pierwsze Wianki w Miechowie!

poniedziałek, 20 czerwca 2022
plakat plakat Kliknięcie otwiera galerię

Dobra muzyka, pyszne jedzenie, warsztaty sitodruku i plecenia wianków, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na mieszkańców gminy w czwartek 23 czerwca w Parku Miejskim w Miechowie z okazji obchodów tegorocznej Nocy Świętojańskiej.

Lato w tym roku miechowianie przywitają w wyjątkowy sposób. W Noc Świętojańską –
23 czerwca w Parku Miejskim w Miechowie odbędą się pierwsze w regionie Wianki. Impreza rozpocznie się już od godz. 17:00 i potrwa aż do 22:00.

Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych zaplanowano liczne atrakcje nawiązujące do obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. Na rozgrzewkę warsztaty plecenia wianków, sitodruku, koncert gongów oraz mis. Od godz. 19:00 zagra DJ Wika, czyli najstarsza DJ-ka w Polsce, a dalszą imprezową atmosferę zapewni DJ Boski. Nie zabraknie też pysznego jedzenia i napojów.

Noc Świętojańska, czyli Wigilia Św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca i jest chrześcijańską odpowiedzią na pogańską Noc Kupały. Podczas święta słowiańskie tradycje mieszają się z obrzędami kościelnymi. Najpopularniejszym zwyczajem jest plecenie wianków ze świeżych ziół oraz kwiatów oraz puszczanie ich na wodę. Rytuał ma zapewnić powodzenie w miłości. Szczęście w uczuciach i spełnienie osobistych życzeń przynieść może również znalezienie kwiatu paproci, który pojawia się podobno właśnie w tę noc.

Organizatorem pierwszych miechowskich wianków jest Gmina Miechów oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku „Aktywne Życie” w Miechowie, a partnerami: CKiS w Miechowie, Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego „Duch”, Głos Seniora, Koło Gospodyń Wiejskich w Glinicy, Stowarzyszenie Manko, Monika Doroszkiewicz, Stowarzyszenie „Rozwijamy Pasje”,
Fundacja „Stawiamy na Rozwój”, Stowarzyszenie „Twórcownia” oraz firma „Wołoch”.

Więcej informacji udziela Referat Spraw Społecznych, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UGiM ul. H. Sienkiewicza 25, pok. nr 214 oraz 215 (II piętro),

tel. 41 383 00 40 (wew. 14) lub 534 533 551.

Podziel się:


na górę