Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Usuwanie odpadów pochodzących z działalności rolniczej

wtorek, 26 listopada 2019

Gmina Miechów ogłasza nabór wstępnych deklaracji do udziału w projekcie, którego celem jest dofinansowanie działań związanych z usuwaniem folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej (siatka, sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach, opakowania typu Big Bag).

W związku z pojawieniem się problemu z odbiorem w/w odpadów Gmina Miechów zamierza złożyć wniosek aplikacyjny do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie celem pozyskania środków na ten cel.

Obecnie cena odbioru i utylizacji przedmiotowych odpadów za 1Mg (tona) waha się w granicach od 800zł do 1 500zł netto. Maksymalna wartość dofinansowania w ramach projektu to 500 zł/Mg (tona), pozostałą część (po wyłonieniu odbiorcy), w przypadku przystąpienia do projektu, będzie zobowiązany pokryć właściciel odpadów/folii (Rolnik).

Wypełnione ankiety prosimy składać w Urzędzie Gminy i Miasta Miechów, ul. Henryka Sienkiewicza 25, 32-200 Miechów na Dzienniku Podawczym w terminie do 11 grudnia 2019r.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt  z Wydziałem Inwestycji i Ochrony Środowiska pok. 209, tel. 41 38 300 40 wew. 44, e-meil: mkuchna@miechow.eu

Do pobrania:

  • Ankieta
    wielkość pliku: 109.56 KB
Podziel się: