04 Niedziela, 4 grudnia 2022 Barbara, Bernard, Krystian
Pogoda

Edukacyjne wydarzenie plenerowe w Parku Miejskim

niedziela, 18 września 2022
Kliknięcie otwiera galerię

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował cykl wydarzeń plenerowych poświęconych Armii Krajowej, jednej z największych armii podziemnych w okupowanej przez Niemców Europie. Tym razem wydarzenie to odbędzie się w niedzielę 18 września br., na Rynku oraz w Parku Miejskim w Miechowie.

W trakcie wydarzenia prezentowana będzie wystawa „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” oraz stoiska edukacyjne. Rozegrana zostanie również rodzinna edukacyjna gra mobilna "Rozbijmy więzienie w Miechowie". 

Wystawa „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” przedstawia genezę powstania jednej z największych armii podziemnych na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Miejsce na wystawie poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Inauguracja wystawy odbędzie się o godzinie 13.00, następnie rozpocznie się wydarzenie plenerowe w Parku Miejskim.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował stoisko edukacyjne, na którym będzie można zapoznać się z grami planszowymi, darmowymi publikacjami oraz kolorowankami dla najmłodszych. Na stoiskach przygotowanych przez Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz Punkt Informacji Turystycznej będzie można wziąć udział w animacjach i zabawach dotyczących historii regionalnej. Prezentować się będzie również Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic. Będzie można zobaczyć umundurowanie i wyposażenie oddziałów Armii Krajowej z Małopolski, również tych używanych przez 106. Dywizje Piechoty Armii Krajowej.

W trakcie wydarzenia od godziny 13.00 będzie rozgrywana gra mobilna "Rozbijmy więzienie w Miechowie". Dla zwycięzców IPN przygotował nagrody w postaci gier edukacyjnych, puzzli, publikacji oraz innych nagród.

Wydarzenie jest przygotowywane w ramach projektu upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej. Patronem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a patronat honorowy objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Na wydarzenie plenerowe w Parku Miejskim w niedzielę 18 września zapraszają organizatorzy:  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Urząd Miasta i Gminy i Miasta w Miechowie, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 PSP AK.

Podziel się:


na górę