Śladem AK i Akcji ''Burza'' - mobilna wystawa w Miechowie

Okazją do rozmów o historii Armii Krajowej na ziemi miechowskiej będzie dwudniowy piknik na Rynku. 15 czerwca od 10.00 do 15.00 szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK” .
W sobotę, 16 czerwca od 11.00 do 16.00 zaplanowano pokazy grup rekonstruktorskich, miniwystawę multimedialną i konkursy z nagrodami. Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.
W 1944 r. Miechów był ważnym ośrodkiem działań polskiego podziemia ze względu na przecinające się linie komunikacyjne. Żołnierze podziemia niszczyli urządzenia i linie kolejowe, patrol dywersyjny Obwodu Miechów spalił na przystanku kolejowym Kamieńczyce cysternę z benzyną. Organizowano również akcje na transporty towarowe w okolicach Wolbromia i Charsznicy. Ponadto, w kwietniu 1944 r., oddział „Babinicza” zniszczył urządzenia na stacji kolejowej „Tunel”. Żołnierze Samodzielnego Baonu Szturmowego „Suszarnia” przeprowadzili blisko 200 akcji bojowych i dywersyjnych. Ich zadaniem było zabezpieczenie tunelu kolejowego pod Białą Górą, zdobycie Miechowa i Wolbromia. Jesienią 1944 r. partyzanci wzięli udział w walkach w lasach sancygniowskich. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku partyzanci wyzwolili obszar ok. 1000 km2 nazywany Rzeczpospolitą Partyzancką lub tzw. Republiką Pińczowską. 5 sierpnia 1944 r. doszło do bitwy partyzanckiej o Skalbmierz, podczas której żołnierze podziemia pokonali oddziały niemieckiej ekspedycji karnej.
Ważną postacią tych wydarzeń był gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski ps. "Tysiąc", który zostanie przypomniany podczas konferencji popularnonaukowej poświęconej okupacji i konspiracji na terenie Inspektoratu Miechowskiego ZWZ-AK. Odbędzie się ona 15 czerwca 2018 r. od 10.00 do 12.00 w Muzeum Ziemi Miechowskiej przy ul. Warszawskiej 1. Wśród prelegentów znaleźli się znani historycy, konferencji będą: Mateusz Gawlik z Instytutu Historii UJ, Stanisław Piwowarski, znawca historii wojennej na ziemi miechowskiej a także Mirosław Brach i Piotr Makuła, historycy z Muzeum Armii Krajowej.
Jednocześnie informujemy, że udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: akcjaburza@muzeum-ak.pl. Szczegóły akcji na www.muzeum-ak.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
W tej kategorii:
-
Spotkanie autorskie z Rafałem Siderskim i Małgorzatą Lebdą sobota, 30 listopada 2024
-
Miechów na szlaku kolejowym. Otwarcie wystawy piątek, 29 listopada 2024
-
Wernisaż wystawy ''33. Prezentacje Nowotarskie'' piątek, 22 listopada 2024
-
Finisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kucaba piątek, 15 listopada 2024
-
11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości poniedziałek, 11 listopada 2024
-
Jesień organowa - zapraszamy na koncerty! piątek, 18 października 2024
-
Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Stanisława Stacha piątek, 11 października 2024
-
VIII Miechowskie Dni Jerozolimy i wydarzenia towarzyszące piątek, 13 września 2024
-
Wernisaż wystwy poplenerowej Barwy Małopolski piątek, 16 sierpnia 2024