Wernisaż twórczości Arkadiusza Walocha

Arkadiusz Waloch urodził się w Poznaniu w 1932 roku. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w tejże uczelni uzyskał w pracowni prof. Emila Krchy w 1961 roku. Mieszka i tworzy w Zakopanem. W latach 1961–1992 pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
Jest współorganizatorem Lutowych Salonów Grafiki i Marcowych Salonów Malarstwa, a także inicjatorem powstania galerii „Pegaz”. W latach 70. XX wieku był prezesem Okręgu ZPAP w Zakopanem. Arkadiusz Waloch uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek (portret, pejzaż, kompozycję figuralną). Jest autorem około 40 wystaw indywidualnych oraz współuczestnikiem w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Od początku pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem jego twórczości, za który na wystawie z okazji 20. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie w 1998 roku, otrzymał nagrodę „Premio Internazionale Beato Angelico”. Ważny pokaz jego obrazów o tematyce papieskiej odbył się również w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej z okazji Dnia Papieskiego w 2007 roku.
Telewizja Polska zrealizowała kilka filmów o twórczości Arkadiusza Walocha:
– „Firma Waloch” w reżyserii Jerzego Białego dla TVP Kraków – 1987,
– „Arkadiusz Waloch” w reżyserii Zofii Haloty dla TVP Warszawa – 1995/1996,
– „Artyści zakopiańscy” w reżyserii Zofii Haloty i Justyny Ziółkowskiej dla TVP
Warszawa – 1996.
Prace Arkadiusza Walocha znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i w Krakowie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Domu Księży Pallotynów w Poznaniu, w Generalitacie siedzibie Zarządu Głównego Ojców Pallotynów w Rzymie, w Domu Jana Pawła II w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
W katalogu towarzyszącym wystawie „50-lecie pracy twórczej Arkadiusza Walocha” Stanisław Rodziński napisał: Waloch nie maluje „obrazków z Papieżem”. Waloch swymi dużymi i małymi płótnami mówi nam o Nim, ale i z Nim rozmawia. Papież zatopiony w modlitwie, ale i Jan Paweł II rozmawiający z Ali Agcą, to obrazy, które nie rejestrują wydarzeń z dziejów pontyfikatu. To obrazy powstające z głębokiego przeżywania, które determinuje malarską formę i jakość „Papieskich obrazów” Walocha.
Tak więc portrety i krajobrazy, to co oparte o naturę, ale i to co rodzi się w wyobraźni to malarstwo, którego sensem jest po prostu bycie sobą.
W tej kategorii:
-
Spotkanie autorskie z Rafałem Siderskim i Małgorzatą Lebdą sobota, 30 listopada 2024
-
Miechów na szlaku kolejowym. Otwarcie wystawy piątek, 29 listopada 2024
-
Wernisaż wystawy ''33. Prezentacje Nowotarskie'' piątek, 22 listopada 2024
-
Finisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kucaba piątek, 15 listopada 2024
-
11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości poniedziałek, 11 listopada 2024
-
Jesień organowa - zapraszamy na koncerty! piątek, 18 października 2024
-
Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Stanisława Stacha piątek, 11 października 2024
-
VIII Miechowskie Dni Jerozolimy i wydarzenia towarzyszące piątek, 13 września 2024
-
Wernisaż wystwy poplenerowej Barwy Małopolski piątek, 16 sierpnia 2024