Aplikacja E-POP

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miechowie informuje, iż w związku z pandemią koronawirusa uruchomiony został program E-POP.
E-POP to nowoczesny Program Ograniczania Picia opracowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie, pod kierunkiem dr hab. Barbary Bętkowskiej-Korpały.
Aplikacja skierowana jest do osób, które chcą ograniczyć picie. Udział w terapii jest dobrowolny, bezpłatny i trwa 11 tygodni. Można pracować z programem samemu lub wspólnie na terapii.
Aplikacja ma trzy etapy uczestniczenia w programie:
- Etap 1- polega na zapoznaniu się z podstawowymi informacjami dotyczącymi programu oraz problematyki nadużywania alkoholu. Zainteresowani wypełniają także kwestionariusze pozwalające poznać ich sposób picia.
- Etap 2 – po zalogowaniu uzależniony otrzymuję wszystkie informacje.
W skład tego wchodzi m.in. korzyści i straty związane ze spożywaniem alkoholu, analiza czynników pomagających zwalczyć ten problem.
- Etap 3 – terapia trwająca 11 tygodni- osoba przez ten czas codziennie monitoruje swoje picie wypełniając arkusz.
Każdy tydzień związany jest z samodzielną pracą terapeutyczną, która obejmuje m.in.
- analizę sięgania po alkohol i problemy z tym związane,
- poznanie własnych motywów sprzyjających pozytywnej zmianie,
- naukę przydatnych umiejętności,
- szukanie innych rozwiązań zamiast picia,
- ustalenie ograniczenia picia wraz z jego późniejszym monitoringiem.
Uczestnik angażuje się w takie ćwiczenia, które pomagają mu znaleźć motywację do zmiany na lepsze. Najważniejsze informacje z podsumowań arkusza i wniosków z ćwiczeń są gromadzone w schowku uczestnika, z którego może wygenerować treści w pdf i przesłać do swojego terapeuty.
Pomocnym dla użytkownika jest bezpośredni dostęp z poziomu aplikacji i strony www do kalkulatora zamieniającego ilość i jakość wypitego alkoholu na porcje standardowe oraz do bazy wiedzy, gdzie znajdują się przydatne porady.
Po kolejnych trzech miesiącach uczestnik – jeśli wyrazi zgodę – otrzyma propozycje monitorowania zmiany, uzyskując informacje o dynamice zmian od momentu rozpoczęcia udziału w programie E-POP poprzez moment zakończenia 11 tygodni terapeutycznych i po 6 miesiącach od podjęcia pracy w programie E-POP.
Aplikację można nieodpłatnie pobrać ze strony: www.e-pop.pl
Jest też dostępny podręcznik E-POP dla terapeutów uzależnień można pobrać w pdf ze strony PARPA (https://www.parpa.pl/index.php/e-publikacje/category/5-uzaleznienie-od-alkoholu).
Projekt pt. „Utworzenie, obsługa i promocja platformy e-terapii oraz aplikacji telefonicznej wspierającej ograniczenie spożywania alkoholu” (nr SAP K/PBI/000096), realizowany przez Zakład Psychologii Lekarskiej Katedry Psychiatrii UJ CM, jest dofinansowany ze środków na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego określonych w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020.
W tej kategorii:
-
Miechowiacy na międzynarodowym festiwalu folkloru środa, 9 lipca 2025
-
Nowa siłownia w CKiS już dostępna! środa, 9 lipca 2025
-
Lipiec i sierpień pełne kulturalnych atrakcji! wtorek, 8 lipca 2025
-
Nowa droga usprawni komunikację pomiędzy sołectwami poniedziałek, 7 lipca 2025
-
Sesja Rady Miejskiej w Miechowie piątek, 4 lipca 2025
-
Inwestycje drogowe w Sławicach i Pojałowicach zakończone piątek, 4 lipca 2025
-
Kończy się okres przejściowy w programie Czyste Powietrze czwartek, 3 lipca 2025
-
Nowe rozkłady komunikacji pozamiejskiej środa, 2 lipca 2025
-
Konsultacje społeczne środa, 2 lipca 2025