01 Niedziela, 1 października 2023 Danuta, Igor, Remigiusz
Pogoda

Mieszkańcy skorzystali z bezpłatnych badań profilaktycznych

piątek, 22 lipca 2022
Kliknięcie otwiera galerię

W trakcie upalnego lipca mieszkańcy województwa małopolskiego mieli okazję skontrolować swoje znamiona podczas „Dni Świadomości Czerniaka w Krakowie i Małopolsce”. Akcja organizowana przez Akademię Czerniaka w ramach kampanii „Cała Polska sprawdza znamiona” przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma” oraz 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie i jego Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka, ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na istotę działań profilaktycznych, w tym regularnego badania znamion, umożliwiających walkę z tym nowotworem.

Szybkie rozpoznanie pozwala bowiem na niemal 100-procentowe jego wyleczenie.

Fura Zdrowia, czyli mobilny gabinet umożliwiający przeprowadzenie profesjonalnego badania dermatoskopowego, był dostępny dla chętnych w Krakowie (19 lipca), Wadowicach (20 lipca) oraz Miechowie (21 lipca).

W naszym mieście z bezpłatnego badania skorzystało 98 osób, w tym u 9 wykryto podejrzenie zmiany nowotworowej. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją profilaktyczną, zostanie ono powtórzone w najbliższym czasie.

Czerniak to nowotwór możliwy do rozpoznania gołym okiem, rozwija się bowiem na powierzchni skóry. Może jednak pojawić się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Powstaje w wyniku uszkodzenia skóry, spowodowanego przez jej długotrwałą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe (UV). W ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na czerniaka w Polsce zwiększyła się aż o 300% – obecnie jest to ok. 3700-4000 przypadków rocznie. Konsekwencją nieodpowiedzialnych zachowań i braku profilaktyki jest też wysoki odsetek śmiertelności (od 40% do nawet 60%) u osób po 70 roku życia.

Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich dwóch dekad w województwie małopolskim nastąpiło podwojenie zarówno liczby zachorowań na czerniaka, jak i zgonów z tego powodu wśród kobiet oraz mężczyzn z tego regionu. Tym samym na przestrzeni dwudziestu lat w wyniku zachorowania na czerniaka zmarło ponad 2200 Małopolan.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że 30-60% zachorowań na czerniaka można całkowicie uniknąć, dzięki odpowiednim zachowaniom oraz ochronie skóry. W celu budowania właściwych postaw oraz świadomości nt. konieczności podejmowania prostych działań profilaktycznych, Akademia Czerniaka, w ramach akcji „Cała Polska sprawdza znamiona”, organizuje*„Dni Świadomości Czerniaka w Krakowie i Małopolsce”. *Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma” oraz 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie przy ul. Wrocławskiej i jego Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka. 

21 lipca wszystkie chętne osoby z gminy Miechów mogły skorzystać z bezpłatnego badania dermatoskopowego skóry, które przeprowadził specjalista-dermatolog. 

Czerniak to jeden z nowotworów skóry, z pewnością najbardziej złośliwy. Zachorować może każdy jednak szczególnie zagrożone są osoby o jasnej karnacji, które opalają się z trudem, doświadczyły poparzeń słonecznych, czy też mają historię takiej choroby w rodzinie. Co ważne – zachorować można w każdym wieku. Dlatego bardzo zachęcam wszystkich do kontroli swoich znamion. Niech nie kieruje nami strach, że coś odkryjemy.

Właśnie o to chodzi! Rozpoznanie czerniaka na wczesnym etapie daje niemal sto procent szans na całkowite wyleczenie. Zapraszam więc wszystkich mieszkańców na regularne badania dermatoskopowe – są szybkie, bezbolesne i co najważniejsze – mogą uratować życie/ – mówi dr hab. med. Wojciech M. Wysocki, prof. KAiAFM z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie, Zastępca Kierownika Redakcji Naukowej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, Past-Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Zarówno zapobieganie, jak i jego właściwe oraz szybkie rozpoznanie to główne metody walki z czerniakiem. Najważniejsze zasady ochrony skóry są niezwykle proste do wprowadzenia – wystarczy pamiętać o:

  • rozsądnym korzystaniu ze słońca – unikaniu ekspozycji na promieniowanie w godzinach 11.00-16.00 oraz używaniu kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV, noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, koszulki i nakrycia głowy,
  • unikaniu solarium,
  • regularnej samoobserwacji skóry (co 1-2 miesiące) oraz kontroli znamion u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa (raz w roku w razie potrzeby), a także natychmiastowym kontakcie ze specjalistą w przypadku pojawienia się podejrzanej zmiany.

Z kolei we właściwym rozpoznaniu czerniaka pomóc może tzw. ABCDE czerniaka, określające jego charakterystyczne cechy. Są to:

  • Asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • Brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • Czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • Duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • Ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Więcej informacji na temat czerniaka oraz Akademii Czerniaka i jej działalności można znaleźć na stronie internetowej https://akademiaczerniaka.org.pl  <https://www.facebook.com/znamieznamje/> Facebooku

 

 

Podziel się:


na górę