12 Poniedziałek, 12 maja 2025 Joanna, Dominik, Pankracy
Pogoda

Uroczyste obchody 149. rocznicy bitwy miechowskiej

poniedziałek, 20 lutego 2012
Kliknięcie otwiera galerię
W piątek 17 lutego w Miechowie odbyły się uroczystości 149. rocznicy Bitwy Miechowskiej. Wszyscy uczestnicy obchodów dali swoją obecnością w tym dniu wyraz pamięci o bohaterach walki o wolną Polskę. Obchody zorganizowane zostały wspólnie przez władze samorządów Gminy Miechów i Powiatu Miechowskiego, a także Miechowski Dom Kultury i ZHP.  Uroczystości ku czci Polaków walczących w powstaniu styczniowym i poległych pod Miechowem w 1863 roku rozpoczęły się mszą św. w ich intencji odprawioną w kościele św. Barbary na cmentarzu.

W wygłoszonej homilii ks. Stanisław Strycharczyk podkreślał, że powstanie styczniowe było bez wątpienia jednym z największych, a zarazem najtragiczniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski, zaś Bitwa Miechowska jej doniosłym, heroicznym lecz także bardzo krwawym epizodem.

Po Mszy Św. Burmistrz Gminy i Miasta wraz ze  Starostą Miechowskim złożyli  wiązanki kwiatów przy cmentarnym pomniku ofiar powstańczych,  zaś  Pułk Żuawów Śmierci dowodzony przez Roberta Osińskiego oddał salwę honorową. Następnie uczestnicy obchodów prowadzeni przez Orkiestrę Dętą „Sygnał” przemaszerowali ulicami będącymi szlakiem uderzenia powstańczego do Rynku. Przedstawiciele miechowskiego samorządu, parlamentarzyści, delegacje szkół, zakładów pracy i organizacji kombatanckich złożyli kwiaty pod pomnikiem z Orłem stojącym w miejscu studni do której ciała powstańców wrzucili Moskale. Na płycie Rynku odbył się uroczysty apel poległych, odczytany przez dr Janusza Patynę.  Następnie oddana została salwa armatnia.

Kolejnym miejscem obchodów  rocznicowych była sala Miechowskiego Domu Kultury. Witając gości, przybyłych na uroczystość Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, podziękował młodzieży szkolnej za czynne uczestnictwo w organizowanych na tę okoliczność konkursach.  Zgromadzeni w sali kinowej wysłuchali prelekcji Roberta Osińskiego, twórcy i dowódcy grupy rekonstrukcyjnej “Żuawi Śmierci” z Buska Zdroju na temat roli, jaką odegrali oni w czasie Bitwy Miechowskiej, jako najlepiej wyszkolonej kompanii generała Mariana Langiewicza. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Jerzy Bożyk ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Krakowa.

Ostatnim akcentem uroczystości było wręczenie dyplomów laureatom konkursów historycznych i plastycznych towarzyszącym obchodom. Zwycięzcy konkursów odbierali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Burmistrza Miechowa oraz Starosty Miechowskiego.

Uczniowie nagrodzeni w konkursach:

Konkurs Wiedzy
Kategoria Szkoła Podstawowa:
I Miejsce egzekwo:
Karolina Piekara Sp Bukowska Wola
Krystyna Mokrzycka Sp Nr 1 w Miechowie
II Miejsce egzekwo:
Zuzanna Buś Sp Nr1 w Miechowie
Weronika Grzywnowicz Sp Bukowska Wola
III Miejsce
Jan Doniec Sp Nr 2 w Miechowie
Kategoria Gimnazja
I Miejsce egzekwo:
Antoni Łazarczyk Gimnazjum Nr 1 w Miechowie
Dorian Włosek Gimnazjum przy ZDZ w Miechowie
II Miejsce
Sebastian Konieczny Gimnazjum w Gołczy
III Miejsce egzekwo:
Paweł Maciąg Gimnazjum Nr 1 w Miechowie
Marcin Gęgotek Gimnazjum Nr 1 w Miechowie

Konkurs plastyczny
Kategoria Gimnazja
I Miejsce Daniel Cioś Gimnazjum Charsznica
II Miejsce Daria Gajos Gimnazjum Gołcza
III Miejsce Katarzyna Sudelska Gimnazjum przy ZDZ w Miechowie

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy V- VI
I Miejsce Oliwia Kałwa Szkoła Podstawowa w Gołczy
II Miejsce Weronika Iskra Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie
III  Miejsce Magdalena Świerczek Szkoła Podstawowa w Pojałowicach

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy I – IV
I Miejsce Magdalena Adrabińska Szkoła podstawowa w Tczycy
II Miejsce Wiktor Prędki Szkoła Podstawowa w Swojczanach
III Miejsce Julia Mrówka Szkoła Podstawowa w Charsznicy

Podziel się:


na górę