Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Wirtualny spacer po obiektach BWA

poniedziałek, 29 czerwca 2020

Czas epidemii koronawirusa, kiedy organizowanie wernisaży i innych imprez było ograniczone, BWA „U Jaksy” w Miechowie wykorzystało do przygotowania wirtualnych wędrówek po wystawach przygotowanych przez tę instytucję i obiektach przez nią prowadzonych.

Do zrealizowania tego zadania BWA zaprosiło kilku wybitnych specjalistów.

Część fotograficzną realizował Leszek Cuper - pedagog, programista, grafik i fotograf, animator wirtualnej podróży w wizualnym świecie, doświadczony i bez reszty zaangażowany w realizację projektu.

Muzycznie wędrówki po obiektach prowadzonych przez BWA zrealizował znany już miechowianom ze świetnych koncertów Dominik Bieńczycki - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Do stworzenia oprawy muzycznej wykorzystał dźwięki natury: trele ptaków, szum drzew czy bicie zegara.

Odwiedzane wirtualnie obiekty komentuje świetny aktor Teatru Ludowego w Krakowie, z pochodzenia miechowianin, Krzysztof Górecki, który mimo licznych zajęć w teatrze a także w Związku Artystów Scen Polskich, którego jest wiceprezesem, znalazł czas na zrealizowanie tego projektu.

Wirtualna wędrówka prowadzi przez Galerię BWA „U Jaksy”, najstarszy obiekt w Miechowie pamiętający czasy pierwszych bożogrobców jacy przybyli tutaj w XII wieku, w którym ostatnio prezentowane była wystawa „W kręgu abstrakcji”. Pokazano na niej prace artystów polskich i zagranicznych znajdujące się w zbiorach BWA: Gianulliego Bellucci, Sławomira Biernata, Piotra Błażejewskiego, Rosy Cappuccio, Vincenzo Ceccarelli, Barbary Chorążek, Tadeusza Ciemierkiewicza, Tanji Djokić, Zbigniewa Hołdy, Tomasza Jędrzejko, Augusto di Marco, Waltera Maringera, Józefa Murzyna, Krystyny Olchawy, Pawła Olchawy, Lucjana Orzecha, Jerzego Piątkowskiego, Norberta Tomczaka, Janusza Trzebiatowskiego oraz Jarosława Zduniewskiego.

Kolejna wędrówka to zwiedzanie wystaw w Domu Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego, czyli: stałej ekspozycji, na której zgromadzono pracę będące plonem miechowskich plenerów, zbioru prac Stefana Żechowskiego, prac profesora Wincentego Kućmy w galerii „Pod Witrażem”, stałej ekspozycji obrazów Sachy Stawiarskiego, pochodzącego z Miechowszczyzny a obecnie mieszkającego w Saint-Tropez we Francji i roboczej wystawy obrazów Pawła Olchawy.

W Dworku „Zacisze” możemy zobaczyć unikalną architekturę drewnianego dworku pochodzącego z 1784 roku oraz zgromadzone w nim zbiory pochodzące głównie z przełomu XIX i XX wieku w dużej części ofiarowane przez sponsorów, przede wszystkim: Bronisława Nowaka, Jarosława Mudyna, ambasadora Polski przy Unii Europejskiej - Jerzego Drożdża, dyplomaty Jerzego Kulczyckiego działającego przez lata w Afryce Południowej na rzecz Wielkiej Brytanii.

Wyróżniającymi się obiektami w dworku są m.in.: fortepian zbudowany w Wiedniu w 1888 roku, należący wcześniej do rodziny Kulczyckich, portrety Kościuszki, zestaw orłów polskich wykonanych przez Bronisława Nowaka, portret 23-letniego Stefana Giebułtowskiego, szwagra Jana Matejki, pochodzącego z Wiśnicza studenta UJ, który zginął w bitwie o Miechów, szereg innych dziewiętnastowiecznych przedmiotów.

Wędrówkę po tych obiektach możemy zrealizować wchodząc na stronę internetową BWA: www.ujaksy.pl ale najlepiej udać się do tych obiektów osobiście.    

Podziel się: