27 Poniedziałek, 27 czerwca 2022 Cyryl, Maryla, Władysław
Pogoda

Wyprawa na Monte Cassino śladami Karpatczyków

wtorek, 24 maja 2022
Kliknięcie otwiera galerię

W dniach od 15 do 20 maja 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowskiej Woli z rodzicami wzięli udział w zorganizowanej przez nauczyciela historii Jadwigę Gładyszowska Tomczyk - we współpracy ze Stowarzyszeniem Ułana Karpackiego - wyprawie historyczno wojskowej „Śladami Karpatczyków, Monte Cassino 2022” do Włoch.

Zaplecze turystyczne zapewniło nam Biuro Podróży „Wycieczkownia” z Torunia.  Jak zawsze,  w ważnych chwilach towarzyszyły nam Rodziny Tobruckie: Edward Herod z synem Pawłem, Sylwester Damięcki, Aleksander Szczepaniak, NZH „Czerwony Mak” ze Skawiny na czele z jego Komendantem Pawłem Grucą oraz Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Miechowie - Pan Jerzy Pułka.  

Trasa wyprawy oparta  była o szlak bojowy 2 Korpusu Gen. Władysława Andersa. Kulminacyjnym punktem była nasza obecność podczas oficjalnych uroczystości upamiętniających 130 rocznicę urodzin Generała Władysława Andersa i 78 rocznicę zdobycia Wzgórza Monte Cassino. Pierwszą jej częścią było złożenie kwiatów pod pomnikiem Gen. Andersa w Cassino przez delegację wyprawy, której przewodniczył Pan Edward Herod.

Po części oficjalnej w której wysłuchaliśmy przemówień m.in. Pana Premiera Piotra Glińskiego, Burmistrza Cassino -  Enzo Salera,  mieliśmy okazję spotkać się z Panem Ministrem Janem Józefem Kasprzykiem - szefem Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  oraz z Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej we Włoszech, Panią Anną Marią Anders, która objęła naszą wyprawę Honorowym Patronatem. Delegacja przekazała upominek od Dyrektor Szkoły w Bukowskiej Woli, pani  Ewy Król z podziękowaniami.

Główne uroczystości odbyły się późnym popołudniem na cmentarzu Wojskowym na wzgórzu Monte Cassino. Udział w nich wzięły najwyższe władze państwa z Ministrem Obrony Narodowej – Panem Mariuszem Błaszczakiem. Oprawę muzyczną akcentującą podniosły nastrój zapewnił zespół „Śląsk”. Burmistrz Cassino -  Enzo Salera przypomniał w przemówieniu słowa zawarte na pomniku 3 Dywizji Strzelców Karpackich, które brzmią:” ZA WOLNOŚĆ NASZĄ i WASZĄ, MY ŻOŁNIERZE POLSCY ODDALIŚMY BOGU - DUCHA, ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO, A SERCA POLSCE”

Na trasie wyprawy spotkaliśmy się z Polonią Włoską i Panią Dorotą Kulawiak, która gościła w naszej szkole podczas ostatniego Zjazdu Rodzin Tobruckich w październiku minionego roku. Skwer Generała Andersa w Imoli rozkwitł narodowymi barwami Polski, delegacje oddały honory walczącym i poległym  Rodakom, zapalili znicze. Zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, oraz ukochana pieśń Polaków we Włoszech „Czerwone maki”.

Po oficjalnej części uczniowie naszej szkoły zaprosiły do wspólnej piosenki Louisa Armstronga „What a wonderful world”. Było wzniośle, ale spontanicznie i serdecznie,  co zaowocowało propozycją partnerstwa szkół. Kolejny punkt jakim był Cmentarz Żołnierzy 2 Korpusu w Bolonii wywarł ogromne wrażenie nie tylko swoim rozmiarem ale i napisem w języku polskim: Żołnierzom 2 Polskiego Korpusu poległym na ziemi Włoskiej w walce o wolność”.  Centralny punkt cmentarza stanowi stojąca na podniesieniu glorieta, z niewielkim pomieszczeniem pod spodem, gdzie znajduje się ołtarz polowy i tablica upamiętniająca.  Cmentarz wojenny w Bolonii jest największym polskim cmentarzem na ziemi włoskiej liczącym 1432 groby polskich żołnierzy.

Oprócz organizatorki, opiekunami podczas wyprawy byli również: Piotr Burzyński, Magdalena Żychowicz  i Wioletta Ignatowicz. Wyprawa trwała 6 dni, podczas których odwiedziliśmy najważniejsze miejsca związane z Żołnierzami Generała Władysława Andersa. Wszyscy Uczestnicy prezentowali się w jednolitych białych koszulkach polo z narodowymi kotylionami.

Dumne buzie naszych młodych uczestników zachęcały wszystkie zgromadzone agencje prasowe  do uwieczniania ich na zdjęciach. Furorą okazała się nasza wyprawowa maskotka w „osobie” kaprala Wojtka Misia, który przyciągał wzrok swym rozmiarem i polską furażerką z barwami narodowymi. Wielkie uznanie należy się Pocztowi Sztandarowemu swojej szkoły w Bukowskiej Woli w skład którego weszli: Oliwia Bazior, Lena Deńca i Łukasz Dąbrowski, którzy niestrudzenie stali ramię w ramie obok Sztandaru Wojska Polskiego przez ponad 4 godziny w pełnym słońcu.

Byliśmy uczestnikami Wielkiego Święta Wolności, były łzy i wzruszenie. W takich chwilach budowanie tożsamości narodowej i poczucia głębokiego patriotyzmu dzieją się same.  Duma z bycia Polakiem materializuje się.  Mamy nadzieję, że nasi Patroni spoglądali na nas z góry z  satysfakcją.

Obowiązkiem naszym jest pamiętać!

Podziel się:


na górę