20 Wtorek, 20 maja 2025 Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Pogoda

Konsultacje z ekodoradcą

wtorek, 20 maja 2025
Kliknięcie otwiera galerię

19 maja w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Miechów odbyło się spotkanie z przedstawicielami sołectw, które miało na celu wsparcie działań lokalnych na rzecz poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska.

Spotkanie zorganizowane i przeprowadzone zostało przez Ekodoradcę, w ramach realizacji projektu FEM 2021–2027 „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Miechów”.

Uchwała antysmogowa – czym jest i dlaczego dotyczy Miechowa?

Obecni przedstawiciele sołectw uzyskali informacje dotyczące uchwały antysmogowej Województwa Małopolskiego, która obowiązuje również mieszkańców Gminy Miechów. To dokument prawny, którego celem jest stopniowa eliminacja źródeł zanieczyszczeń powietrza – w szczególności tzw. "kopciuchów" i przestarzałych pieców na węgiel i drewno.

Ponadto przypomniano, że od 1 stycznia 2024 r. nie można już użytkować kotłów pozaklasowych, kominków bez  Ekoprojektu lub sprawności cieplnej poniżej 80 %, jak również miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń niespełniających norm emisyjnych.

Te normy określa rozporządzenie Komisji UE 2015/1185 – i właśnie one są wymagane w Małopolsce.  

  • Od 1 stycznia 2027 r. zakaz obejmie także kotły klasy 3 i 4.   
  • Obowiązuje zakaz spalania mułów, flotokoncentratów i wilgotnego drewna.

Przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie zaznaczyli, że wprowadzenie tych przepisów to nie tylko obowiązek, ale i szansa na realną poprawę jakości życia mieszkańców – szczególnie w sezonie grzewczym.  

Nowe zasady Programu „Czyste Powietrze”

Szczególną uwagę poświęcono aktualizacji rządowego Programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia mieszkańcom uzyskanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła, ocieplenia domu i modernizacji instalacji grzewczej

Gmina Miechów w ramach zawartego Porozumienia z WFOŚiGW w Krakowie pełni rolę operatora, który przeprowadza mieszkańca przez ścieżkę realizacji ww. programu. Obejmuje to wsparcie przy wypełnianiu wniosków, wyborze audytora i wykonawców, a także przy realizowaniu inwestycji i rozliczaniu dotacji. Kontakt tel. 41 388 1617 lub mail: amaciag@miechow.eu  

Energetyczny audyt domów – obowiązkowy krok do dotacji. 

W spotkaniu uczestniczył także ekspert ds. efektywności energetycznej, który przedstawił zasady wykonania audytu energetycznego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej jako kluczowych dokumentów niezbędnych w celu uzyskania dofinansowania w najnowszej edycji programu "Czyste Powietrze". Omówiono, poszczególne etapy audytu oraz kwestie pomocne w  wyborze najbardziej opłacalnych inwestycji dla danego budynku.

Kolejne takie spotkanie, dedykowane będzie przedsiębiorcom z Gminy Miechów.

Podziel się:


na górę