Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

List do Pani Janiny Bergander

środa, 15 stycznia 2020

Dzień dobry, Pani!

A ja lubię czytać i już… Dlaczego tak zaczynam? Czy dlatego, że poloniści czytają i lubią czytać? Przecież to oczywiste. Zaczynam w ten sposób, bo tak brzmiał jeden z tematów III edycji konkursu pod Pani patronatem­-naszej znanej miechowianki. Człowieka renesansu, obdarzonego talentem literackim i – jakby tego było mało – jeszcze malarskim! Panie Boże – chciałoby się rzec - nie rozdzielasz talentów zbyt niesprawiedliwe? Ale na żale kiedy indziej. Gdy się wszyscy z Nim spotkamy.

Pani Janina Bergander – barwny ptak wyróżniający się szczególnie na tle czasami szarego i smutnego krajobrazu. Poetka, malarka. A przede człowiek, któremu Stwórca dał pasję, apetyt na życie i miłość do naszego podkrakowskiego miasteczka. Utrwalający słowami i obrazami wzruszenia, których doświadczył i którymi dzieli się z nami od lat.

Pani Janino Bergander!

Tymi wzruszeniami podzielili się z Panią uczniowie. Odzew na zaproszenie do udziału w konkursie przerósł nasze nawet najbardziej optymistyczne oczekiwania; 85 prac z 9 szkół powiatu miechowskiego. I wszystkie prace na poziomie, których ani dziecko, ani opiekun – nauczyciel nie mieli prawa się powstydzić. Pierwsza reakcja to zaskoczenie, potem myśl, że chyba będziemy czytać do świtu! Chociaż brzask nas nie zastał, to nie ze zmęczenia, ale kierując się wzruszeniem i zawodową uczciwością, zgodnie wytypowałyśmy autorów prac, którzy sprowokowali nas do pochylenia się nad tekstami, przypominającymi nam jak szczęśliwie być dzieckiem i dreptać własną niezależną ścieżką wyobraźni. Zatem czas na przedstawienie autorów – naszym zdaniem - najciekawszych prac.

Najpierw wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 1 Miechów - Weronika Kiwior i Antoni Reroń, Szkoła Podstawowa Charsznica - Mikołaj Gajda, Zespół Szkolno-Przedszkolny Książ Wielki - Maciej Kmera i Andrzej Madejski, Szkoła Podstawowa Antolka - Agata Hencel, Szkoła Podstawowa Swojczany - Julia Maj, Szkoła Podstawowa Pojałowice- Aleksandra Kurbiel, Szkoła Podstawowa Pstroszyce - Aleksandra Sroga, Szkoła Podstawowa Gołcza - Maja Pacia, Szkoła Podstawowa nr 2 - Klaudia Grządziel, Emilia Wojas, Bartosz Bujak, Patrycja Gajos.

I oni – najlepsi z najlepszych: III miejsce (kolejno w kategorii klas 7-8, 4-6) Alicja Skóra, Stefan Rabski – Szkoła Podstawowa Charsznica, II miejsce Natalia Dróżdż, Monika Turek – Szkoła Podstawowa nr 2 Miechów, I miejsce Sara Kubic – Szkoła Podstawowa nr 1 Miechów i Gabriela Rędziak – Zespół Szkolno-Przedszkolny Książ Wielki.

Droga nasza, Krajanko!

Dziękujemy - organizatorzy konkursu, czyli społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 – za nagrody, które Pani ofiarowała uczestnikom zmagań literackich. Dziękujemy nie tylko za piękne obrazy i książki, ale za poświęcony czas, by przeczytać listy, które do Pani uczniowie napisali. Oni wiedzą, że dostarczyli Pani wielu wzruszeń. I to już jest dla nich nagrodą. Ponieważ nie mogła Pani zaszczycić nas swoją obecnością, w Pani imieniu nagrody wręczył zwycięzcom prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków - pan Michał Biernacki. Towarzyszyła mu pani Jadwiga Zięba – naczelnik miechowskiego oddziału Poczty Polskiej oraz wicedyrektor SP nr 2 - pani Jadwiga Pasek, pełniąca tego dnia honory gospodyni spotkania.

Nasz konkurs uświetnili swoją obecnością ważni goście: Burmistrz Gminy i Miasta Miechów – pan Andrzej Banaśkiewicz oraz ksiądz Franciszek Siarek – proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie, pani Joanna Nowak – polonistka, pomysłodawczyni konkursu i organizator wcześniejszych edycji. Osoba dobrze Pani znana, więc przedstawiać nie muszę. Wśród gości pojawiła się także pani Urszula Roszkowska – kierownik Parafialnego Zespołu Caritas w Miechowie wraz ze swoimi współpracownikami, których od lat serdecznie przyjmujemy w swoich murach w związku z Międzyszkolnym Konkursem na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. W tym roku świętowaliśmy jego IV edycję.

Droga Patronko!

Tak na zakończenie. Było wzruszająco i zabawnie; słuchaczy urzekła kolęda „Lulajże, Jezuniu” w wykonaniu Natalki Kalety (co za głos i interpretacja – to nie tylko moja opinia) oraz pantomima na motywach książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej w wykonaniu uczniów z klasy III c przygotowanych pod kierunkiem pani Elżbiety Łojan (nie dało się powstrzymać łez ze śmiechu – takie rozkoszne były te dzieciaki). Nie zabrakło ciepłych słów od przemawiających gości, nie brakowało rodziców, którzy czuwali, by zrobić zdjęcie swojej pociesze. Brakowało tylko Pani.

Podziel się:

W tej kategorii: