27 Wtorek, 27 lutego 2024 Anastazja, Wiktor, Gabriel
Pogoda

Uczczono pamięć rodziny Baranków

czwartek, 16 marca 2023
Kliknięcie otwiera galerię

15 marca w Miechowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę mordu rodziny Baranków z Siedlisk i ukrywanych przez nich Żydów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Świętej Barbary na miechowskim cmentarzu parafialnym, którą sprawował proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie ks. Franciszek Siarek.
Po nabożeństwie Kierownik Delegatury w Tarnowie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Bogusław Kania odczytał list od Wojewody Małopolskiego, a przemówienia wygłosili: Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, Zastępca Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej Mariusz Dawid oraz Prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie Michał Biernacki, z inicjatywy którego co roku organizowane są obchody.

Następnie uczestnicy złożyli kwiaty na grobie rodziny Baranków w Miechowie oraz przy odsłoniętym rok temu obelisku przy kościele Świętego Krzyża w Siedliskach.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele: samorządu gminnego z Zastępcą Burmistrza Gminy
i Miasta Miechów Andrzejem Banaśkiewiczem na czele, Rady Miejskiej, rodziny Baranków z Siedlisk, krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków
w Miechowie, Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz harcerze z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego
w Miechowie, młodzież - którą ze sztandarem szkolnym reprezentowali uczniowie pobliskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Zagorzyc i mieszkańcy.

Rodzina Baranków na znaczku pocztowym

Bohaterska rodzina Baranków zostanie upamiętniona na znaczku pocztowym, przygotowanym we współpracy Poczty Polskiej z Instytutem Pamięci Narodowej. Znaczek zostanie wyemitowany w marcu br.
w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką.

Niemiecka zbrodnia w Siedliskach

15 marca 1943 r. nad ranem uzbrojeni Niemcy otoczyli zabudowania rodziny Wincentego i Łucji Baranków
w Siedliskach. Wyprowadzili domowników na podwórko. Tylko przybrana matka Wincentego, Katarzyna Baranek
z domu Kopeć, zdołała się ukryć w wąskiej szparze między piecem a ścianą.

Do gospodarstwa Baranków Niemcy spędzili ludzi z okolicznych domów i zmusili ich do przeszukiwania zabudowań. W końcu, w schowku między domem a zabudowaniami gospodarczymi, znaleziono czterech mężczyzn – Żydów z miechowskiej rodziny Gottfriedów. Ich imion nie udało się ustalić. Barankowie od kilku lub kilkunastu miesięcy udzielali im schronienia oraz innych form pomocy. Według zeznań i relacji mieszkańców Siedlisk, rodzina Baranków ukrywała pięciu Żydów. Jeden z nich nocą opuścił kryjówkę i nie było go w chwili pojawienia się Niemców. Dalsze jego losy nie są znane.

Na miejscu, w Siedliskach Niemcy zamordowali czterech Żydów, a także członków rodziny Baranków – Wincentego, jego żonę Łucję oraz synów, 12-letniego Henryka i 10-letniego Tadeusza. Wiedzieli, że w domu mieszkało pięć osób, ale nie mogli odnaleźć Katarzyny Baranek. Ogłosili spędzonym mieszkańcom wsi, że mają 24 godziny na doprowadzenie kobiety do siedziby żandarmerii w Miechowie. Zagrozili, że w przeciwnym razie rozstrzelają kilkudziesięciu mieszkańców Siedlisk i spalą miejscowość.

Sterroryzowani ludzie odwieźli Katarzynę do miejsca wskazanego przez Niemców. Tam została zamordowana. Zwłoki zabitych Żydów Niemcy nakazali zakopać w pobliżu stodoły. Pozwolili na pochowanie rodziny Baranków na miechowskim cmentarzu parafialnym, ale zakazali jakichkolwiek uroczystości pogrzebowych.

W 2012 r. rodzina Baranków została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. / Źródło IPN.gov.pl/

 

Podziel się:


na górę