19 Środa, 19 czerwca 2024 Gerwazy, Protazy, Julianna
Pogoda

Wady postawy u najmłodszych - profilaktyka i rehabilitacja

czwartek, 25 maja 2023
Kliknięcie otwiera galerię

Informujemy, że na terenie naszej gminy funkcjonują placówki posiadające podpisaną umowę z NFZ, której przedmiotem jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie rehabilitacji leczniczej. Jest to Szpital św. Anny w Miechowie oraz Centrum Medyczne TOP MED.

We współczesnych czasach wady postawy stały się schorzeniem o charakterze cywilizacyjnym. Zmniejszona aktywność ruchowa, siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość – to tylko niektóre czynniki, których konsekwencją są problemy w układzie ruchu.

Pod pojęciem wad postawy rozumie się odchylenia od prawidłowej postury ciała. Wprawdzie najczęściej utożsamia się je z deformacjami kręgosłupa, aczkolwiek założenie to jest błędne. Wady postawy to bowiem zmiany w układzie ruchu, które obejmują nie tylko kręgosłup, ale także klatkę piersiową oraz kończyny dolne i stopy.

Człowiek kształtuje swoją postawę od najmłodszych lat, a prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa umożliwia płynne oraz szybkie poruszanie się, oraz nie tworzy konfliktów w tkankach miękkich, czy narządach wewnętrznych. Każdy niepokojący objaw powinien więc skłonić rodzica do wizyty u specjalisty.

Szybka i skuteczna profilaktyka

Zachęcamy rodziców do kontroli swoich dzieci oraz do zapoznania się broszurą informacyjną, która pomoże w ocenie prawidłowości postawy, a także szybkiej diagnostyce oraz profilaktyce.

W celu pozyskania szczegółowych informacji dot. ścieżki diagnostyczno-rehabilitacyjnej należy skontaktować się z placówką oświatową, do której uczęszcza dziecko lub z Referatem Funduszy i Monitorowania Strategii Rozwoju (Urząd Gminy i Miasta Miechów pok. 203).

Podziel się:


na górę