Zbudujmy razem strategię promocji naszego regionu!

We współczesnej turystyce miasta i regiony są jak produkty. Trzeba je dobrze sprzedać. Stąd pojawiające się w telewizji i na bilbordach reklamy Łodzi czy województwa lubuskiego. Nikt nie dowie się o zaletach naszego miasta i regionu, jeśli sami mu o nich nie powiemy.
Jak mówić o Ziemi Miechowskiej? Najlepiej spójnie. Wiedzieć o czym, komu i jak chce się powiedzieć. Oświęcim i Wieliczka łączą swoje oferty turystyczne z Krakowem. Dzięki temu plan wycieczki zagranicznego turysty do Krakowa często uwzględnia oba te miasta. Dlaczego nie uwzględnia Miechowa, który jest znacznie bliżej, niż Oświęcim?
Nawet w samym Krakowie mało kto wie, że w Miechowie znajduje się najstarsza w Europie replika Grobu Chrystusa. Miast nie sprzedaje się już jednak tylko przez zabytki, licytując kto ma najstarsze, a kto najwięcej. Region promują też ciekawe wydarzenia kulturalne. Festiwale muzyczne czy filmowe bardziej niż zabytki przyciągają młodszych.
Potrzebę stworzenia obywatelskiej strategii promocji Ziemi Miechowskiej zauważyli twórcy Miechowskiego Centrum Aktywności Lokalnej. Kto zna Miechów lepiej, niż sami jego mieszkańcy? Dlatego do opracowania strategii zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz sami mieszkańcy. W projekcie przewidziano miejsce dla 100 mieszkańców Gminy Miechów, z czego minimum 35 z nich w wieku 15-24 lata i co najmniej tyle samo osób w wieku 60+. Zanim jednak powstanie strategia, mieszkańcy mają szansę uczestniczyć w bezpłatnych wykładach i warsztatach Akademii Obywatela Ziemi Miechowskiej. W ramach projektu na pomoc mogą również liczyć organizacje pozarządowe, które chcą promować Ziemię Miechowską. Dla nich także zorganizowane zostały szkolenia. Dowiedzą się na nich jak skutecznie pozyskiwać zewnętrzne dotacje na promocję regionu i nie tylko. Mogą też skorzystać z bezpłatnego doradztwa indywidualnego.
Zarówno mieszkańcy biorący udział w projekcie (tworząc grupy nieformalne), jak i organizacje pozarządowe, na zakończenie cyklu warsztatowo-szkoleniowego będą mogły wziąć udział w wewnętrznym konkursie dotacyjnym. Pula w konkursie to 30 tys. zł. Będzie je można zdobyć w 2015 roku na działania, które podniosą atrakcyjność turystyczną regionu Ziemi Miechowskiej.
Chociaż pierwszy etap projektu rozpoczął się latem, wciąż można zapisać się i wziąć udział w dalszych działaniach.Projekt jest realizowany przez Miechowskie Centrum Aktywności Lokalnej. Centrum już od prawie 3 lat prowadzi Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "MERITUM" oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Inicjatywę tworzenia obywatelskiej strategii promocji regionu wspierają m.in. Gmina i Miasto Miechów, Starostwo Powiatowe w Miechowie oraz pozostałe gminy powiatu miechowskiego.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
W tej kategorii:
-
Inwestycje drogowe w Sławicach i Pojałowicach zakończone piątek, 4 lipca 2025
-
Kończy się okres przejściowy w programie Czyste Powietrze czwartek, 3 lipca 2025
-
Nowe rozkłady komunikacji pozamiejskiej środa, 2 lipca 2025
-
Konsultacje społeczne środa, 2 lipca 2025
-
Nagrody za wyniki sportowe wręczone! poniedziałek, 30 czerwca 2025
-
Koncert Myslovitz zakończył Dni Miechowa 2025 poniedziałek, 30 czerwca 2025
-
Trzy drogi dojazdowe do pól zostaną zmodernizowane poniedziałek, 30 czerwca 2025
-
Statuetki Macieja Miechowity wręczone po raz 10! sobota, 28 czerwca 2025
-
Warsztaty Lokalnego Planu Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych piątek, 27 czerwca 2025