14 Środa, 14 maja 2025 Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Pogoda

Zmiany w ewidencji przedsiębiorców CEIDG

piątek, 24 czerwca 2016
Kliknięcie otwiera galerię

Z dniem 19 maja 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 poz. 584). Nowe przepisy wprowadzają szereg ułatwień dla korzystających z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przedsiębiorców, w tym m.in. usprawniają procedury administracyjne związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej za pośrednictwem CEIDG.

Zmiany będą dotyczyły m.in.:

- możliwości „rezygnacji” z wpisu w CEIDG (osoba nie podjęła wykonywania działalności gospodarczej). Wniosek ten należy zgłosić najpóźniej do końca upływu dnia poprzedzającego wskazaną  w CEIDG datą rozpoczęcia działalności gospodarczej. W tej sytuacji nie będzie potrzeby udawania się do  ZUS/KRUS, US, GUS. Wpis ten również nie będzie widoczny na stronie CEIDG.

- rozszerzenia danych kontaktowych, gdzie do decyzji przedsiębiorcy będzie pozostawiony wybór uwidocznienia we wpisie numeru telefonu, numeru faksu, adres poczty elektronicznej czy strony www.

- zmiany w danych dopisywanych z urzędu, zostanie rozszerzony katalog danych podlegających wpisowi i informacji wpisywanych do CEIDG z urzędu. Dane będą dopisywane oraz zmieniane przez właściwe organy, bez konieczności składania przez przedsiębiorcę wniosku CEIDG-1: zmiana lub uchylenie nr NIP, REGON, PESEL w przypadku popełnienia błędu i dopisana nieprawidłowego numeru będzie on „prostowany” w drodze czynności materialno-technicznej zamiast w trybie decyzji administracyjnej, co znaczy, iż nie będzie można odwołać się od tej decyzji. Również Sądy dopisują do wpisu przedsiębiorcy dane określone w ustawie.

 - uproszczenie procedury sprostowania wpisu w związku z nadaniem gminom uprawnień do dokonywania zmiany we wpisach, w związku z błędami, które popełniły przy przekształcaniu papierowych wniosków do CEIDG.

- automatyczne wykreślenie z CEIDG jako czynność materialno-technicznej, tj. bez wydania decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki oraz bez uprzedniej informacji, co znaczy, iż nie będzie można odwołać się od tej decyzji.

- tytuł prawny do lokalu, gdzie przedsiębiorca jest zobowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do CEIDG t.j. adres zamieszkania, adres głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, adresy dodatkowych miejsc, jeśli posiada oraz adres do doręczeń. Przedsiębiorca nie musi  dołączać do wniosku o wpis, ani okazywać tytułu prawnego do lokalu zarówno składając wniosek no-line jak i papierowo w urzędzie gminy.

- zmiana procedury wpisu do CEIDG m.in.  przedsiębiorcy, który nie uzupełnią w ciągu 2 lat wpisu o swój PESEL, zostaną automatycznie wykreśleni z CEIDG. Ograniczona zostanie również liczba danych, jakie wymagane są we wniosku o zawieszenie działalności. Należy pamiętać, że jeśli działalność firmy jest zawieszona i dany przedsiębiorca nie złoży wniosku o wznowienie wykonywania działalności przed upływem 24 miesięcy, to zostanie automatycznie wykreślony z CEIDG.

 

Podziel się:


na górę