23 Wtorek, 23 kwietnia 2024 Jerzy, Wojciech
Pogoda

Galeria ''U Jaksy''

Działalność wystawiennicza z zakresu czasowych ekspozycji sztuki współczesnej stanowi główną część działalności miechowskiego BWA od początku jego istnienia. Jest to podstawowy sposób realizacji jej misji. W dwóch niewielkich salach podziemi dawnego klasztoru Bożogrobców prezentowane są dzieła sztuki współcześnie tworzących artystów. Są to głównie profesjonalni twórcy, studenci, absolwenci, często profesorowie polskich i zagranicznych uczelni artystycznych oraz twórcy zrzeszeni w stowarzyszeniach artystycznych. Artyści-amatorzy także mają szansę zaistnieć, głównie podczas lokalnego biennale, tzw. „Miechowskich Konfrontacji Artystycznych”, których zwycięzca może zorganizować indywidualną wystawę w Galerii „U Jaksy”.

Wysoki poziom wystaw zapewnia obecnie mocna pozycja BWA na polskim rynku sztuki, dzięki czemu każdego roku BWA otrzymuje oferty wystawiennicze od artystów już cenionych za własne osiągnięcia. Rocznie jest organizowanych średnio dwanaście ekspozycji, z których każda jest udostępniana przez niespełna miesiąc. Każda ekspozycja zostaje profesjonalnie opracowana, często przy udziale samego twórcy. To zapewnia artystom możliwość przedstawienia swoich prac wedle własnej koncepcji. Dodatkowo niemal każdej wystawie towarzyszy wydanie katalogu, który jest dystrybuowany wśród zwiedzających.

W ciągu minionych 25 lat działalności zaprezentowano w Galerii ponad 200 wystaw: indywidualnych i zbiorowych, tematycznych i okazjonalnych, krajowych i zagranicznych, ambitnych i popularnych. Wszystkie wystawy były ważne i właśnie ta wielość i różnorodność spowodowała to, że Galeria ma ciągle bywalców, że nie jest miejscem tylko dla elity, lecz również a może przede wszystkim dla ciągle zmieniających się grup społecznych. W galerii gościli m.in. Zdzisław Beksiński, Wincenty Kućma, Krzysztof Kuliś, Lilla Kulka, Irena Popiołek, Stanisław Rodziński, Janusz Stanny, Jan Szancenbach, Arkadiusz Waloch.

Istotnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym Galerii są Międzynarodowe Plenery Malarskie „Barwy Małopolski” organizowane od 1999 roku. Plenery odbywają się zawsze w pierwszej połowie sierpnia i trwają dwa tygodnie. Do udziału zapraszani są artyści profesjonalni. Są wśród nich zarówno  twórcy  znani w środowisku artystycznym, jak  i debiutanci. Jest to Plenery ważna część  działalności miechowskiego BWA w ramach wspierania rozwoju sztuki współczesnej, tworząc warunki do pracy artystycznej i możliwość udostępniania i promocji sztuki.  Wymierną wartością jest też powiększanie kolekcji miechowskiego BWA, do której co roku trafia pokaźna liczba prac plenerowych. Na bazie zbiorów komponowane są wystawy prezentowane także poza siedzibą własną instytucji, również na arenie międzynarodowej, co przyczynia się do jej promocji.

Galeria prowadzi równolegle działalność edukacyjną i upowszechniającą sztukę. Regularnie prowadzone są pogadanki i wykłady na temat prezentowanych wystaw dla uczniów i innych zorganizowanych grup. Zwiedzający wprowadzani są w zagadnienia sztuki, przybliżające  słuchaczom wartości artystyczne ekspozycji oraz sylwetkę twórcy. Wystawy dają okazję do szerokiego omówienia pewnych zagadnień w sztuce nowoczesnej, w zależności od potrzeb zwiedzających.

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH  "U JAKSY"
adres:
32 - 200 Miechów
Plac Kościuszki 3a
NIP: 659-15-14-052

www.ujaksy.pl
e-mail: u.jaksy@gmail.com
tel. 41 38 10 187 lub 41 383 07 95
faks: 41 383 07 95

Galeria Sztuki „U Jaksy”
tel. 41 383 07 95
czas pracy:
od poniedziałku do piątku w godz.: 10.00 – 14.00
Obowiązują bilety wstępu w cenie 2 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

na górę

Podziel się: