26 Piątek, 26 kwietnia 2024 Maria, Marcelina, Marzena
Pogoda

25 lat z bohaterami Tobruku. Uroczystości w SP Bukowska Wola

wtorek, 5 października 2021
Kliknięcie otwiera galerię

1 października Szkoła Podstawowa im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli jak co roku obchodziła swoje święto w towarzystwie Rodzin Tobruckich, którzy zjechali się z całej Polski.

W tym roku Szkoła obchodzi 25-lecie nadania imienia SBSK Obrońców Tobruku. Ta okrągła rocznica napawa dumą i zobowiązuje na następne lata – jak wspomniała Dyrektor Szkoły Ewa Król podczas przemówienia powitalnego.

Spotkaniu współorganizowanemu ze Stowarzyszeniem Ułana Karpackiego uczestniczyli: Sylwester Damięcki, Aleksander Szczepanik, Sebastian Kłoda z małżonką, Edward Herod z synem Pawłem, Krzysztof Herod, Kazimierz Romański, Stanisław Jakubas, Zofia Majsterek z małżonkiem, Jacek Pajda oraz Włodzimierz Barczyński. Specjalnymi gośćmi byli Pan Jan Manterys – były Dyrektor Szkoły w Bukowskiej Woli, Pani Dorota Kulawiak, która przybyła spod Bolonii we Włoszech, Bosman w stanie spoczynku Marek Dwornicki, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty” reprezentowana przez Roberta Garcarzyka oraz Milana Sternika z córką Alicją oraz delegacja Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” ze Skawiny.

Podczas uroczystości rozdania nagród z XVIII konkursie "Ku Wolnej Polsce" opartym w części wiedzy historycznej o kwerendę dokumentów wojennych i historycznych żołnierza Samodzielnej Brygady Karpackiej - sierżanta Jana Kobylca, mieszkańca Pojałowic w gminie Miechów, który we wrześniu 1939 roku z Wojskiem Polskim dostał się do Rumunii, a następnie do Palestyny. Jan przeszedł cały szlak bojowy z Brygadą Karpacką  od Tobruku do Bolonii i nie udało mu się już nigdy wrócić do Polski. Resztę powojennego życia spędził w Australii.

Pamięć o Miechowianinie i innych żołnierzach Brygady Karpackiej uczczono minutą ciszy. Naczelnik Krakowskiego Oddziału Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Pan Michał Masłowski wraz z Redaktorem Naczelnym Ułana Karpackiego płk. Andrzejem Furmanem  dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej  sierż. Janowi Kobylcowi, która zawiśnie obok innych tablic Tobrukczyków w miejscu pamięci Patrona. Fundatorami tablicy są Małgorzata i Adam Zawartkowie.

Ogromną niespodzianką dla zgromadzonych okazało się bezpośrednie połączenie z Australią, podczas której mieliśmy przyjemność rozmowy z synem sierż.  Kobylca - Johnem.  Pojawiły się łzy wzruszenia u Rodzin Tobruckich, a radość połączenia się z ojczyzną ojca okazała się tak duża, że usłyszeliśmy zapewnienia o rychłej wizycie w Polsce.  

Konkurs - jak od wielu lat tak i teraz - honorowym Patronatem objęła Małopolska Kurator Oświaty, IPN oddział w Krakowie, Burmistrz Gminy i Miasta w Miechowie.

Specjalnie na 25 - lecie artysta plastyk Pan Paweł Olchawa zaprojektował dla nas okolicznościowy znaczek zainspirowany Tobrukiem i Karpatczykami. 

W konkursie brały udział pięcioosobowe drużyny szkolne. Najlepszą znajomością  dokumentów wojennych Jana Kobylca - żołnierza Karpackiego okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jaksicach w składzie: Natalia Kubala, Alicja Machaj, Wiktoria Machaj, Wiktoria Szarek i Mateusz Zięba. Podczas ceremonii odebrania nagrody uczniom towarzyszyła Dyrektor Szkoły Pani Halina Piskorz. 

Zwycięzcom nagrody wręczyli:  Pan Andrzej Banaśkiewicz - Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta w Miechowie,  Pan Jerzy Pułka Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Marcin Tatara,  Redaktorzy Ułana Karpackiego –  płk. Andrzej Furman i Przemysław Kopij.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego wyłoniło zwycięzców w osobach: ex aequo:

I Miejsce
Jakub Pasek - Szkoła Podstawowa nr 2 w Miechowie
Adrianna Kupidło ze Szkoła Podstawowa w Bukowskiej Woli  
 
II miejsce: 
Julia Pawłowska - Szkoła Podstawowa w Janowicach
Emilia Ziółko - ze Szkoła Podstawowa w Bukowskiej Woli  

III miejsce 
Błażej Deńca - Szkoła Podstawowa w Bukowskiej Woli  
Natalia Stryszowska -  Szkoła Podstawowa w Pojałowicach

Przyznano 6 wyróżnień: Filip Ziółko, Igor Roch, Karol Kania, Garbiela Sroga, Wiktor Frączek, Franciszek Motłoch ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie i Kacper Otak ze Szkoły Podstawowej  w Bukowskiej Woli.

Fundatorami nagród są: Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, Stowarzyszenie Ułana Karpackiego z Poznania, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddziały  w Krakowie i Łodzi,  Biuro Wystaw Artystycznych Galeria " U Jaksy.

/Jadwiga Gładyszowska-Tomczyk/

Podziel się:


na górę