07 Piątek, 7 października 2022 Mirella, Marek, Sergiusz
Pogoda

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpoczęty

poniedziałek, 19 września 2022
Kliknięcie otwiera galerię

W tym roku Gmina Miechów włączyła się do kampanii zainicjowanej przez Komisję Europejską, która ma zachęcić mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych oraz ekologicznych środków podróżowania.
W piątek 16 września przed Urzędem Gminy i Miasta Ekodradcy rozdawali darmowe bilety okresowe na komunikację miejską mieszkańcom, którzy w tym dniu wybrali przyjazną środowisku formę transportu.

W ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Gmina Miechów przygotowała dla mieszkańców aż 100 voucherów na darmowe bilety na komunikację miejską (okres ważności biletu to 30 dni).
Każda osoba, która w zeszły piątek przyjechała pod UGiM przyjaznym dla środowiska środkiem transportu - rowerem, hulajnogą czy deskorolką może odebrać swój bilet do dnia 1 października w ZWiK Miechów (ul. Racławicka 41, Miechów).

Ponadto podczas trwania akcji gminni Ekodoradcy udzielali miechowianom informacji dotyczących m.in. możliwości pozyskania dofinansowania z ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze".

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu zintegrowany LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Czystsze powietrze i zdrowsze środowisko

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). To inicjatywa Komisji Europejskiej (KE), która odbywa się od 2002 r. w dniach 16-22 września. To sztandarowa kampania informacyjna KE na temat zrównoważonej mobilności miejskiej. Celem jest promocja transportu publicznego, proekologicznych idei transportu i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.

Ekologiczny transport publiczny jest jednym z priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko. Celem jest większe wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego poprzez rozwój i integrację  systemów  publicznego  transportu  zbiorowego w miastach. Dzięki podejmowanym działaniom nastąpi zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w miastach, poprawa płynności ruchu i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne w miastach i na ich obszarach funkcjonalnych.

Podziel się:


na górę