03 Piątek, 3 grudnia 2021 Franciszek, Hilary, Ksawery
Pogoda

Lekcje ''przy wystawie''

piątek, 22 października 2021
Kliknięcie otwiera galerię

Od środy, 13 października  Szkoła Podstawowa w Jaksicach rozpoczęła ekspozycję historycznej  wystawy przygotowanej przez łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej  zatytułowanej  „Zbrodnia nieukarana – Łagry sowieckie.”

Wystawa, której autorką jest   dr Aleksandra Rybińska-Bielecka wprowadza w świat łagrów sowieckich jako najpopularniejszego środka zapobiegawczego, stosowanego już od czasów wojny domowej w Rosji. Syberia stała się miejscem zsyłki nie tylko dla wrogów systemu komunistycznego ale również dla wszystkich „niewygodnych”. Swego czasu, najbardziej po II wojnie światowej, łagry przeżywały prawdziwe oblężenie - liczba więźniów dochodziła do 2,5 miliona.

Wystawa składa się z 14  tematycznych paneli, opatrzonych unikalnymi zdjęciami i komentarzem historycznym.

W okresie Wielkiego Terroru NKWD przeprowadziło akcje wymierzone w poszczególne grupy narodowościowe ZSRS. W ramach tzw. „operacji polskiej” pod pretekstem likwidowania i skazywania osób za przynależność do nieistniejącej Polskiej Organizacji Wojskowej, Sowieci rozpoczęli masową eksterminację polskiej ludności, zamieszkującej dawne ziemie wschodnie I Rzeczpospolitej. „Operacja polska” to jedna z wielu zbrodni NKWD o podłożu narodowościowym, która była wymierzana także w inne nacje m.in. w Ukraińców i Białorusinów.

Uczniowie z klas 4 – 8 podczas lekcji historii zapoznawali się z problematyką łagrów. Lekcje „przy wystawie” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, skłaniały do zadawania pytań, rozwiewania wątpliwości i dzielenia się obawami.

„Przerażająca jest ilość ludzi, który tam zginęli” – tak mówi uczennica klasy 8. Ta liczba jest rzeczywiście szokująca, ponieważ  „Operacja Polska” zaprowadziła do obozów prawie 140 tysięcy Polaków, z czego niespełna 29 tysięcy poniosło śmierć od strzału w tył głowy.  

Nauka historii przez innowacyjne metody, które proponowane są wprost dla ucznia, w jego szkole, poza tym, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem,  to  są bez wątpienia efektywnym narzędziem nauki o losach naszej Ojczyzny. 

Wystawa w formie cyfrowej pod poniższym linkiem:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/zadania-i-cwiczenia-dla/141107,Zbrodnia-nieukarana-lagry-sowieckie.html

Jadwiga Gładyszowska Tomczyk

Podziel się:


na górę