08 Środa, 8 lutego 2023 Piotr, Jan, Hieronim
Pogoda

Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO do 28 lutego 2023 r.

piątek, 2 grudnia 2022
Kliknięcie otwiera galerię

Na obszarze całego kraju wprowadzony zostaje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP oraz drugi stopień alarmowy BRAVO. Zarządzenie podpisał Prezes Rady Ministrów.

Stopnie alarmowe obowiązują od dnia 1 grudnia 2022 r., godz. 00:00 do dnia 28 lutego 2023 r., godziny 23:59.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

  • Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

  • Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować Policję za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Podziel się:


na górę