23 Wtorek, 23 kwietnia 2024 Jerzy, Wojciech
Pogoda

Pomnik Macieja z Miechowa

Maciej z Miechowa (1457-1523), zwany Miechowitą był ośmiokrotnym rektorem Akademii Krakowskiej, lekarzem, filozofem, astronomem i astrologiem, geografem i historykiem, autorem cenionych dzieł. Swój pokaźny majątek przekazał na cele dobroczynne. Wspierał szpitale, kościoły i klasztory m.in. Bożogrobców w Miechowie i Paulinów na Skałce. W pamięci współczesnych zapisał się jako niewyczerpany jałmużnik, największy dobroczyńca,  miłośnik i opiekun młodzieży, nazywany był drugim Hipokratesem, kolumną Uniwersytetu. Cieszył się powszechnym szacunkiem, został pochowany w Katedrze Wawelskiej.

W tekście do wydawnictwa MACIEJ MIECHOWITA (1457-1523) prof. Krzysztof Stopka napisał m.in.: "Wielkie serce dla potrzebujących łączył z uczonością, europejską sławą i poczytnością, którym to sukcesom do dziś trudno dorównać komukolwiek z polskich naukowców. Obie zalety Miechowity nosiły znamiona roztropności, godności i moralności. 
        Jego wkład  w naukę europejską  nie polegał na wpisaniu się  w obowiązujące poglądy i zachodnioeuropejskie uprzedzenia, lecz był autonomicznym głosem własnej mądrości, zażyłości z kulturą rodzimą, lojalności wobec ojczyzny. Dlatego też został uznany za oryginalne osiągnięcie kultury europejskiej. Jego wrażliwość na potrzeby ubogich nie była czułostkowa, łączyła postawę etyczną z rozumem. Stąd tak wiele było fundacji szkolnych w jego dobroczynności. I tak syn Miechowa, pozostawił po sobie pamięć znakomitości uniwersytetu krakowskiego, polskiego patrioty i europejskiej sławy."

W 490. rocznicą śmierci Miechowity, najsłynniejszego miechowianina, miechowskie społeczeństwo podjęło działania zmierzające do budowy pomnika Macieja Miechowity. Sytuacja była szczególnie sprzyjająca, gdyż wybitny artysta rzeźbiarz Wincenty Kućma, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdobywca wielu prestiżowych nagród, zaprojektował i wykonał nieodpłatnie model oraz jego gipsowe formy do odlewu w brązie. Fundusze na wykonanie odlewu i cokołu, w całości sfinansowano ze środków pochodzących z darowizn i wypracowanych  dochodów z różnorodnych inicjatyw społecznych, prowadzonych przez Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Macieja Miechowity. 

więcej:  www.ujaksy.pl/maciej-miechowita/

strona ISSUU, gdzie można zobaczyć album MACIEJ MIECHOWITA (1457-1523) :http://issuu.com/krystynaolchawa/docs/maciej_miechowita


Maciej Miechowita - zdjęcia

na górę

Podziel się: