14 Niedziela, 14 sierpnia 2022 Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Pogoda

Kadrówka przejdzie przez Miechów!

poniedziałek, 1 sierpnia 2022
Kliknięcie otwiera galerię

Już po raz 57. (42 lata po wojnie) odbędzie się Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej upamiętniający bohaterów wojennych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Dariusz Marczewski - Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Jacek Kobyłka - Starosta Miechowski zapraszają na powitanie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, które odbędzie się w niedzielę 7 sierpnia 2022 roku w Miechowie.

W uroczystościach weźmie udział m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie szkół noszących imię Piłsudskiego, żołnierze z jednostek WP dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

Szczegółowy plan wydarzenia:

 godz. 13.50

  • Uroczyste wejście Kadrówki do Miechowa 
  • Złożenie kwiatów przez delegację przy tablicy upamiętniającej przemarsz I Kompanii Kadrowej (ul. J. Piłsudskiego)

 godz. 14.00

 Uroczystości na Rynku:

  • Hymn, przemówienia, składanie kwiatów, pieśń reprezentacyjna WP "My Pierwsza Brygada"
  • Prezentacja „Małej Kasztanki” - rzeźby dedykowanej dzieciom dla upamiętnienia słynnej
    kasztanki Marszałka Józefa Piłsudskiego.  

Kadrówka a odzyskanie niepodległości

6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 jej żołnierze obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa oraz Chęcin, dotarli do Kielc 12 sierpnia. 

Kadrówka była pierwszym od powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. 

 


Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w związku z organizacją uroczystości związanych z Marszem Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, w dniu 7 sierpnia 2022 r. w godz. 13:30- 14:45 mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Podziel się:


na górę