14 Niedziela, 14 sierpnia 2022 Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Pogoda

Takiego triathlonu w Polsce jeszcze nie było!

czwartek, 23 czerwca 2022
Kliknięcie otwiera galerię

Bieg, pływanie i jazda na rowerze – właśnie w tych dyscyplinach w najbliższą sobotę (25 czerwca) będą mogli sprawdzić się najmłodsi z całego województwa, bowiem w Miechowie po raz pierwszy organizowany jest wyścig triathlonowy dla dzieci i młodzieży.

„IronKid”, czyli wyścig triathlonowy dla dzieci i młodzieży z województwa małopolskiego, to impreza inspirowana popularnym na całym świecie „Ironmanem” – zawodami World Triathlon Corporation w dyscyplinie sportowej będącej kombinacją pływania, kolarstwa oraz biegania - zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju i sprzętu sportowego.

Pomysłodawcami wyścigu dla najmłodszych z Małopolski jest Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego „DUCH”.  –  Chcemy promować zdrowy tryb życia, zasadę fair play oraz sam triathlon, jako sport uczący, że ciężka i systematyczna praca naprawdę przynosi wymierne efekty – tłumaczy Tomasz Uchto, prezes stowarzyszenia oraz dodaje, że to pierwsze tego rodzaju zawody w Polsce.

Impreza rozpocznie się zbiórką i rejestracją zawodników o godz. 8:20 przy Domu Ogrodnika w Parku Miejskim. 
Start wyścigów zaplanowano na godz. 9:00.

W„IronKid Triathlon” mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat zamieszkujące województwo małopolskie. Zawody podzielono na 3 kategorie: dystans pełny, czyli 400 m pływania, 18 km jazdy na rowerze (20 okrążeń wokół parku) oraz 12 okrążeń na bieżni LO, stanowiący 1/10 właściwego „Ironmana”, 1/2 dystansu oraz 1/4 dystansu. 

Zapisy: Tomasz Uchto, nr tel. 667 555 029.

Dla najszybszych uczestników przygotowano puchary i medale, a także pamiątkowe koszulki oraz dyplomy. Aby wziąć udział w rywalizacji, zawodnicy muszą mieć ze sobą strój kąpielowy, czepek i okulary do pływania, strój sportowy, buty do biegania oraz sprawny rower. Na trasie zawodów przygotowane zostaną specjalne strefy żywieniowe, w których na młodych sportowców czekać będą batony, musy owocowe oraz zimne napoje. Nad bezpieczeństwem przybyłych czuwać będzie obsługa Stowarzyszenia Rozwoju Społecznego „DUCH” oraz wyspecjalizowani ratownicy.

– Triathlon i sporty wytrzymałościowe budują charakter człowieka. Naszą misją jest wprowadzanie młodych ludzi w dorosłość z odpowiedzialnością i świadomością.  Konsekwentny trening rozwija umysł i hart ducha, charyzmę oraz świadomość, że wszystkie potknięcia czy niedogodności spotykane na swojej drodze są możliwe do przeskoczenia, jeśli mamy za sobą ludzi, którzy stoją za nami murem – komentuje Tomasz Uchto z „DUCHA” oraz informuje, że stowarzyszenie na bieżąco prowadzi liczne zajęcia sportowe z pływania, kolarstwa i biegowe, a od stycznia tego roku przygotowuje swoich podopiecznych do startu w IronKid”.

Triathlon jest coraz bardziej popularny w Polsce głównie dzięki Robertowi Karasiowi, który jako pierwszy Polak zdobył mistrzostwo na podwójnym dystansie „Ironmana”, a także zwyciężał w jego potrójnym dystansie. W tym roku w Meksyku zdobył mistrzostwo świata na pięciokrotnym dystansie tego prestiżowego turnieju, pobijając znacząco ustanowiony wcześnie czas.
Pierwszym miechowianinem, któremu udało się ukończyć zawody triathlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation, jest Łukasz Jarno, któremu w przygotowaniach do zawodów pomagali członkowie stowarzyszenia „DUCH”.

 Organizatorem pierwszego „IronKid Triathlon” w Miechowie jest Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego „DUCH”.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Podziel się:


na górę