Miechów - Miasto i Gmina

Wybory do Parlamentu Europejskiego
Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Obchody 76. rocznicy egzekucji rodziny Baranków

wtorek, 12 marca 2019

W 76. rocznicę egzekucji w Siedliskach koło Miechowa, dokonanej przez niemiecką żandarmerię na rodzinie Baranków i ukrywających się u nich żydowskich mieszkańcach Miechowa – rodzinie Goldfingerów, zapraszamy na uroczystości upamiętniające to wydarzenie – 15 marca 2019 r.

Po Mszy świętej (godz. 11), która zostanie odprawiona w kościele pw. św. Barbary na cmentarzu parafialnym w Miechowie oraz złożeniu kwiatów na grobie ofiar, o godz. 12.30 w kinie „Gryf” rozpocznie się pokaz – udostępnionego przez Oddział IPN w Krakowie – filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju” w reż. Roberta Kaczmarka. Wstęp wolny.

Film przedstawia mało znaną historię udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie.

Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

Prowadzimy rejestrację grup zorganizowanych na seans kinowy. Prosimy o zgłaszanie się na e-mail: marcin.chorazki@ipn.gov.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Podziel się: